Jak si vytvořit ideální jídelnu

Bře 7, 2017 | Bydlení, Životní styl

Že láska prochází žaludkem, je stará pravda. A potkávání se u jídla je jednou z mála chvilek, které nám v dnešním hektickém životě zůstaly. Poradíme, jak si i v malém bytě vytvořit ideální jídelní zátiší, ve kterém bude celá rodina ráda sedat.

Jíst v klidu

Snídani si dáte v poklusu v ranní honičce, oběd někde na cestách, a tak by aspoň večeře měla probíhat v klidu a za účasti všech členů rodiny. Abyste si jídlo užili, postavte si jídelní stůl do nejklidnějšího kouta kuchyně. Co se týče vybavení, můžete sáhnout po moderních nábytkových jídelních setech kuchyňských stolů a židlí. Výhodou setů je barevné i materiálové spárování stolu a židlí, pěkné jídelní zákoutí si tak můžete vytvořit i bez špetky citu pro design. Stůl by měl být vždy čistý a prázdný, rozhodně ho nepoužívejte jako odkladiště pošty, počítače a hraček. Tyto drobnosti by vás u jídla zbytečně rozptylovaly.

Řešení pro malé kuchyně

Je zvláštní, že ani v moderních novostavbách projektanti nemyslí na dostatečně velký prostor pro stolování. A tak někdy bojujeme o každé centimetry. Na co však nemysleli architekti, na to naštěstí myslí nábytkoví návrháři. Když vám rozměrově nesedí sety, vyberte si velké i malé jídelní stoly a stolky podle vlastního gusta. Parametrem výběru by měl být počet strávníků, kteří budou u stolu sedět, samozřejmě rozměry jídelního koutu, i preference v materiálu. Moderní lamino je téměř bezúdržbové, ale plakat nemusí ani milovníci masivu. Výběr je dnes víc než široký.

Pohoda v jídelně

Ještě v dobách našich babiček byste našli samostatnou jídelnu téměř v každé domácnosti. Pak jídelny na čas zmizely úplně a popularitu získaly otevřené prostory spojující kuchyň, jídelnu a obývací pokoj. Dnes zažívají jídelny renesanci. Zvlášť noví majitelé starších rodinných domků při rekonstrukci jídelnu opět zahrnují do plánů a dopřávají si při jídle spoustu prostoru a volnosti. Mají výhodu. Můžou si pořídit obrovský jídelní stůl a ten doplnit třeba kuchyňskou lavicí k jídelnímu stolu.