Práce z domu? Využijte moderních technologií a buďte efektivní

Úno 20, 2018 | Peníze, Životní styl

Možnost pracovat z domu je pro mnohé sen. Být pánem svého času, neztrácet ho dojížděním do práce. Pro nás ženy je to především možnost být flexibilnější, pokud jde o péči o děti. Home office ale má i svá úskalí. Jak využívat výhod práce z domu a zároveň odvést svoji práci kvalitně a efektivně?

Buďte mistryně moderních technologií

Nemusíte jí být doslova, ale minimálně musíte zvládat základní dovednosti, abyste mohly z domu efektivně pracovat. Samozřejmě, člověk se neustále učí a přichází na nové věci. Kromě základních znalostí je pro práci z domu nutná i schopnost dokázat si sama poradit, dohledat si informace. Doma vedle vás nebude sedět ten milý a hodný kolega, který váš problém s počítačem do minuty vyřeší a vy můžete pracovat v klidu dál. Využívejte i všechny dostupné vychytávky, které vám ušetří čas. Třeba tiskárny, které automaticky přeloží dokumenty do cizích jazyků nebo scanují data přímo do prezentací a tabulek.

Všechno na jednom místě

Žádná z nás nechce mít dům zavalený šanony a krabicemi s pracovními materiály. A ani nemusíme. Využijte dnešních možností a uložte veškeré potřebné materiály na sdílený server, kde máte data zálohovaná. Některé firmy nabízí software, který vám s digitalizací dokumentů pomůže. Nejen, že budete šetřit místem vašeho domova, k datům ale budete mít také přístup i z jiných zařízení, pokud se vám na schůzky nechce brát neustále notebook.

Udržujte kontakt

„Firmy, které vám umožní práci z domu, ocení především vaše výsledky. Tím nejdůležitějším kritériem pro ně totiž není, kolik za počítačem strávíte času, ale jak kvalitně odvádíte svoje povinnosti,” uvedla Marie Proroková, HR manager společnosti Xerox. Na druhou stranu ale bude pro všechny strany výhodné, když spolu budete udržovat vztah. Přestože virtuální porady, sdílení informací přes chaty a sociální sítě, mají svoji výhodu, zajděte občas na společný oběd či kávu s vašimi kolegy. Při osobním setkání můžete probrat nejen pracovní věci, ale tak jak běžně v práci při pauze, i ty soukromé. Rychleji získáte potřebné informace, zároveň si s kolegy popovídáte.

Kvalitní internet

Práce z domu se rozšířila s rozvojem nových technologií. Stačí mít internetové připojení a můžete pracovat. To ale musí být kvalitní a rychlé, aby vás nezdržovalo v práci. Pokud pracujete z domu stabilně, na základě paušálního příspěvku na internetové připojení od zaměstnavatele si můžete dovolit pořídit to nejrychlejší. Šetřete jak váš čas, tak i peníze. A nejen moderními technologiemi.

Bez plánu to nepůjde

Práce z domu vám dává větší svobodu, příliš volnosti ale škodí. Z domu nejde efektivně pracovat bez jasného harmonogramu. Musíte si určit denní cíle a ty také plnit. Seznam sepsaný nejlépe na papíře vás při každém náznaku prokrastinace uvede zpátky do pracovní reality. Kromě plánování úkolů si vytvořte vaše denní rituály, jejich dodržování dodá vašemu pracovnímu dni řád. Time management je důležitý, abyste se vyhnuly zbytečným nočním šichtám, které vám zaměstnavatel stejně neproplatí.

Ideální čas na práci

Obecně se říká, že dopoledne toho člověk udělá nejvíc. A pro většinu z nás to platí. Proto je dobré i při práci z domu vstávat tak, jako bychom šly do klasické práce. Tedy brzy. Každá z nás jsme jedinečnou osobností, a tak je zcela přirozené, že nám může vyhovovat jiný styl a čas práce. Pokud vám to vaše zaměstnání a rodinné okolnosti dovolí, najděte si váš ideální časový plán práce. Lépe si tak nastavíte denní harmonogram a můžete jej efektivněji plnit.

 

Správné místo

Při home office je důležité najít vhodný prostor pro práci. Vyhraďte si místa, která jsou pracovní a která relaxační. Tak i v domácím prostředí dokážete odlišit, zda pracujete, nebo máte volno. Důležité je tedy sladit byznys prostor s tím soukromým tak, abychom rozpoznaly, co právě děláme.