Těhotenství po 40. Ano nebo ne?

Úno 26, 2018 | Rodina, Životní styl

Těhotenské bříško sluší ženě v každém věku, přesto se nabízí otázka, jestli být matkou i po čtyřicítce je správným krokem. Nebudeme si nic nalhávat, i v dřívějších dobách ženy rodily ve věku, kdy už se mnohé spíše připravovaly na role babiček. Věk dožití se stále posouvá, zdravotní péče je na vysoké úrovni i naše životy žijeme v době dostatku. Proč si tedy nepořídit ditě klidně i po té magické čtyřicítce? Pojďme se společně podívat na pro a proti v problematice pozdního těhotenství.

Těhotenství ve vyšším věku s sebou nese rizika

Odkládat mateřství na pozdější léta nemusí být vždy dobrou volbou.  Žena je sice po stránce pracovní i finanční asi lépe zabezpečena, ale se stoupajícím věkem matky narůstá také počet rizikových těhotenství. Problémy tak mohou nastat s vysokým krevním tlakem, těhotné starší ženy častěji onemocní gestačním diabetem mellitus. Zvyšuje se také riziko postižení plodu genetickou vadou, průběh porodu bývá těžší a častěji ženy rodí císařským řezem. Zároveň existuje vyšší pravděpodobnost potratu a předčasného porodu.

Spousta žen, která odložila těhotenství až na práh čtyřicítky, je nucena pak využít asistované reprodukce, protože přirozenou cestou nejsou schopné vůbec počít. To v tom lepším případě. V tom horším případě pak nepomůže ani umělé oplodnění a ženy se svého vytouženého potomka vůbec nedočkají. Hormonální stimulace zvyšuje pravděpodobnost vícečetné gravidity a s ní je opět spojeno ohrožení hladkého vývoje plodu. Přiznejme si však, že ženy jsou ochotné toto všechno podstoupit, jen aby své vlastní dítě mohly mít.

Dítě po čtyřicítce očima matky

Abychom neuváděli jen samá negativa, která jsou s mateřstvím po čtyřicítce spojena, dejme prostor pro vyjádření také těm, kterých se to přímo týká. Paní Pavla nám k těhotenství ve vyšším věku řekla toto: „Nikdy jsem svého rozhodnutí mít dítě po 40 nelitovala. Měla jsem sice dost velké problémy v těhotenství, rodila jsem plánovaným císařem předčasně a dítě bylo v inkubátoru, přes to všechno jsem ráda, že ho mám. Lépe jsem zvládala také noční vstávání k dítěti, lépe než když jsem ve 24 letech měla své první dítě. Na mateřské jsem dokonce začala podnikat, optimismu a síly jsem měla na rozdávání, jakoby mě porod nastartoval k novým začátkům.“