Koupit raději nový nebo ojetý automobil?

Bře 13, 2018 | Peníze, Rodina, Životní styl

Neprošlo vaše auto technickou kontrolou? Pak máte několik možností. Nechat ho opravit do takového stavu, aby se to příště už neopakovalo. Nebo si pořídit nový vůz. Co bude pro vás výhodnější, rozhodnou nejspíše rodinné finance, které máte k dispozici. Pokud vyhrál nákup nového automobilu, pak před vámi vyvstává další dilema. Nové auto totiž může pro vás být i  to ojeté z autobazaru. Která bude lepší varianta?

Kupujeme nový automobil

Každý, kdo si pořizuje automobil, přemýšlí, jak nejlépe zhodnotit svoje peníze. A to platí zvláště v případě nákupu zcela nového auta, které teprve sjelo z výrobní linky a nemá za sebou žádnou jízdní historii. U takového vozu totiž řešíte docela vysokou ztrátu jeho hodnoty už během prvního roku provozu, kdy se hodnota auta sníží přibližně o celou jednu čtvrtinu. Na druhou stranu získáte novou věc, u níž je velmi pravděpodobné, že delší čas – minimálně alespoň po dobu platnosti záruční lhůty –  nebudete muset hradit případné opravy něčeho, co se pokazí. Někteří prodejci navíc přidávají bonus v podobě prodloužené záruky. Přes tyto nesporné výhody stejně ale spousta lidí sahá raději po ojetém voze.

I ojetý vůz může dobře sloužit ještě řadu let

Zdá se vám, že zcela nový automobil je přeci jen pro vás příliš drahou záležitostí? Pak ve vašem případě padá zcela určitě volba na nákup slušné ojetiny. Jenže – jak ji poznat mezi tou spoustou aut v autobazarech? Neradi byste se totiž spálili a koupili vůz, se kterým budete mít více starostí než užitku. Do ojetiny tolik nevidíte a některé vady motoru či brzd se mohou projevit, až s automobilem budete jezdit. Pak vás mohou opravy vyjít velmi draho. To už je samozřejmě pozdě se chytat za hlavu, že jste si raději měli koupit vůz nový než z autobazaru. Přesto může i ojetý vůz jezdit bez nutnosti oprav po dlouhou dobu.

Vyřešit dilema nové auto versus ojetina nebude lehkou záležitostí. Avšak když dáte hlavy dohromady, pak při domácí poradě jistě přijdete na to, co je pro vaši rodinu z hlediska úspory peněz nejlepší.