Tipy, triky a užitečné nápady, jak zařídit malý byt

Dub 24, 2018 | Bydlení, Radíme

Prostorný rodinný dům, kde má vše své místo. To je snem celé řady z nás. Začátky však vypadají jinak. Jednopokojový byt s malým kuchyňským koutem v sídlištní zástavbě a před námi úkol, jak na malý prostor nastěhovat vše pro pohodlné bydlení.

Stěhování do vašeho nového bytu už je za dveřmi a vy stojíte před nelehkým úkolem. Obývací pokoj, pracovna, ložnice, kuchyně, jídelna a to vše na několika málo metrech čtverečních. Nemusíte zoufat, na trhu už je k dostání mnoho nábytku, který je přímo navržen tak, aby šetřil tolik cenné místo v bytě.

Jak vyřešit místo pro pohodlný spánek

První, s čím se budete potýkat, je ložnice. Než se pustíte do složitého stavění nejrůznějších vyvýšených míst, prohlédněte si jednodušší řešení. Pohovky, které jsou navrženy pro každodenní spaní. Jsou velmi pohodlné a snadno se složí. Zpravidla disponují i velkým úložným prostorem, kde můžete přes den uschovat lůžkoviny. Během dne vám tentýž prostor poskytne pohodlí obývacího pokoje a přes noc se změní v prostornou ložnici. Velmi praktické jsou i konferenční stolky, které můžete seskládat do sebe. V případě, že máte hosty, použijete celou plochu a pro osobní potřebu vám bude stačit použití pouze složené verze, která nezabírá v pokoji mnoho místa. Sedací soupravu můžete doplnit o několik taburetů. Ty jsou v malých bytech praktičtější než velká křesla. Výborným tipem je prodloužený parapet u oken. S barovými židličkami může být využit jako jídelna, nebo pracovní koutek.

Jak vyřešit úložné prostory

Byty v sídlištních zástavbách mají obvykle velké prostory na chodbě a v předsíni, kde je možné umístit vestavěné skříně. V případě dostatečně objemných vestavěných skříní v předsíni, už není nutné mít další skříně na oděvy v bytě. Pokoje pak působí mnohem prostornějších dojmem. Další úložné prostory snadno získáte, když se podíváte nahoru. Využijte místo nad kuchyňskou linkou, nebo v obývacím pokoji těsně pod stropem. Skříňky takto umístěné jsou výborné pro uskladnění trvanlivých potravin, nebo sezónních věcí. V malém bytě rozhodně oceníte, pokud budete mít nábytek vyrobený na míru a přesně podle vašeho zadání a představ. Právě v malých bytech nejvíce záleží na tom, aby byl prostor místnosti efektivně využit.

S doplňky opatrně

V malém prostoru je viditelný každý detail. Proto barevnost volte velmi střídmě. Základem je bílá barva, nebo nejrůznější odstíny šedé a krémové barvy. Pokud chcete přeci jen mírné oživení, volte výraznou tapetu jen na jednu stěnu, nebo dokonce na její malou část. U doplňků platí osvědčené pořekadlo, že méně je někdy více. Vsaďte na pokojové květiny v dekorativních květináčích a na zdi umístěte jen několik málo obrazů nebo fotografií. Útulnost domova můžete podtrhnout dekorativními polštáři na sedačce, nebo přehozem.

Správně vybraný nábytek vám zajistí úplně pohodlí i přesto, že zatím nevlastníte rodinný dům s několika ložnicemi.