Úplatky dětem nepatří

Kvě 13, 2018 | Radíme, Rodina

Něco za něco, aneb proč byste dětem neměli dávat úplatky

Výchova dítěte není vždy opředena růžovou pavučinkou. Ne vždy jde všechno jako po másle a tak, jak si rodiče přejí. Máte-li děti, pak nám určitě dáte za pravdu, že je to kolikrát pořádná zkouška vašich nervů a hra, kdo z vás dvou déle vydrží: zdali vy nebo dítě. Mnohdy se rodiče uchylují k nepříliš správným postupům, kterými sice dosáhnou svého, ale svým dětem nedávají do základu to nejlepší. Řeč je konkrétně o uplácení, které se u dětí rozhodně nevyplácí…

Neučte své dítě postup „něco za něco“

„Sněz tu brokolici a já ti dám lízátko“ nebo „když po sobě uklidíš hračky, budeš se moci dívat na televizi“ či snad „vyčisti si zoubky a budeš moci jít spát o něco déle“ – tyhle a podobné věty jsou vám možná důvěrně známé. Hodně rodičů je používá a myslí si, že tak jednají v zájmu dítěte. Na první pohled to tak i vypadá: nabídnete dítěti nějakou odměnu a ono pak udělá přesně to, co po něm žádáte. Jenže když se na to podíváte pozorněji, najednou vám dojde, že systém „něco za něco“ nevede k ničemu dobrému.

Jde to i jinak

Děti prochází několika fázemi vývoje a jednoho dne přijde i taková fáze, které se říká vzdorovací. A právě tohle je čas, kdy rodiče s myšlenkou dosáhnout svého používají systém úplatků. Bohužel tím své děti učí, že za všechno, co udělají, mohou očekávat nějakou odměnu. Je jedno, jestli bude mít podobu sladkostí nebo třeba výletu do zábavního parku. Přimět dítě dělat to, co po něm chcete – ať už to bude uklízení hraček, snězení zeleniny, oblečení bez zbytečného povyku nebo cokoli jiného – jde i jinak. A nemáme tím na mysli násilí!

Proč je to špatně?

Ptáte se, proč je uplácení – byť s dobrým úmyslem – špatný nápad? Je to jednoduché. Svému dítěti tak ukážete, že se nic nedělá jen tak pro nic za nic. Že všechno, co udělají, je příslibem odměny. Představte si pak svého drobečka ve škole, až bude čekat na odměnu za správně vypočítaný příklad a žádné odměny se mu nedostane, protože to takhle v životě nechodí. Určitě se budete chtít dívat na jeho zklamaný výraz ve tváři? Podle nás určitě ne.