4 důvody, proč poslat děti na letní tábor

Čvn 24, 2018 | Radíme, Rodina

Letní prázdniny se blíží a mnozí rodiče si kladu otázku, co budou s časem svých ratolestí dělat. Vedle rodinné dovolené a pobytů u prarodičů české děti každý rok čekají také dětské letní tábory. Proč děti na tokové pobyty poslat? Co jim to může přinést?

Samostatnost je základ

Od malička jsou zvyklí držet se maminčiny sukně anebo být pod ochrannými křídly paní učitelky. Ale umí vůbec samostatně řešit drobné problémy? Umí si poradit v novém prostředí? Právě tohle je může naučit letní tábor. Děti zjistí, že rodiče nejsou vždy po ruce a nezbude jim než řešit některé problémy samostatně nebo například se starším kamarádem. To je cenná dovednost, která jim jistě v životě pomůže.

Přátelé jsou důležití

Dětská přátelství nemusí přetrvávat na věky, to každý dospělí dobře ví, ale život bez přátel je prázdný. Dopřejte svým dětem možnost poznat nové lidi a naučit se s nimi komunikovat. Na táboře se většinou setkávají různé věkové kategorie dětí, čímž se místní kolektiv výrazně liší od kolektivu ve třídě základní školy, kterou dítě navštěvuje. Mladší se mohou od těch starších naučit nové dovednosti a starší mohou okusit jaké je to být vzorem.

Zážitky a nové zkušenosti

Mnoho dnešních táborů je nějakým způsobem zaměřeno. Existují sportovní, přírodovědné i umělecké tábory, někdy také označované jako letní dílny. Pokud tedy dítko není zrovna příznivcem zálesáckého života, můžete jej nechat jet kupříkladu na tábor s hudebním programem. Jeden den, který dítě stráví činností, která jej skutečně baví, mu muže přinést více než jeden den sezení ve školní lavici. Nejen, že se naučí nové věci, ale často prosadí i více ze svojí tvořivosti. Naučí se také své vlastní myšlenky prezentovat ostatním a hledat nová řešení problémů. Různé aktivity mohou pomoci pěstovat také jeho trpělivost nebo fyzickou zdatnost.

Fyzická zdatnost

Dnešní doba je doba pohodlných a naše děti na to často doplácí. Mnozí z nás vozí děti do školy autem, a nebo je nechávají jet hromadnou dopravou. Bojíme se děti posílat samotné ven, aby se jim někde něco nestalo a děti, které se nevěnují nějakému sportu či kupříkladu tanci ve svém volném čase, se často stávají domáckými povaleči. Letní tábor je často příležitostí, jak to alespoň trochu napravit. Děti chodí na výlety a tráví čas aktivními hrami venku. Pokud dítko rádo sportuje, naskýtá se možnost také vodáckých, horolezeckých, turistických či cyklistických táborů.

Závěrem

Přihlásit dítko na letní tábor je jistě dobrou volbou, rodič by však měl dbát na vhodný výběr takového letního pobytu. Ne každé dítě je schopné absolvovat třítýdenní pobyt v lesních podmínkách nebo kupříkladu 40 km dlouhý celodenní pochod. Zamyslete se nad schopnostmi své dcery/syna. Nepodceňujte své ratolesti, často se dokáží na nové prostředí adaptovat lépe, než byste si mysleli. Pokud se však obáváte, že by vaše dítko mohlo mít s delším pobytem na cizím místě problémy, můžete oslovit vedoucí a požádat je, aby vás v takovém případě kontaktovali. Mobilní telefony jsou totiž na většině takových pobytů z dobrých důvodů zakázaným artiklem.