Jak pečovat o vodu v bazénu? Denně!

Čvn 7, 2018 | Životní styl

I když máme zatím v plném proudu pouze jaro, léto nekompromisně za pár týdnů převezme žezlo své vlády a možná dříve než se nadějeme, nad našimi zahradami zavládnou letní teploty a horké dny. Je tedy nejvyšší čas začít přemýšlet nad odzimování zahradního bazénu a nastudovat to nejdůležitější – péči o čistotu vody v bazénu.

Křišťálově průzračná voda? Žádný problém!

Tedy, pokud se o svůj bazén budete náležitě starat a nedovolíte vodě v bazénu dopadnout tak, jako to končívá s tou v barelu na zalévání. O zapáchající zelenou břečku rozhodně nikdo nestojí – naštěstí řešení je více než snadné. Denně jistě vodu nechcete napouštět čerstvou, a ani nemusíte! Stačí si ke svému bazénu vybrat vhodnou filtrační jednotku, která se nemalou měrou podílí na čisté vodě. Její výběr podřiďte velikosti vybraného bazénu a také jejímu výkonu – celý bazén by měla být schopna dokonale přefiltrovat za cca 6 hodin. Velmi oblíbenou a vyhledávanou je rozhodně písková filtrace, která přes speciální filtrační písek, který zachytí hrubé nečistoty, vodu dokonale vyčistí. Snadno se udržuje v dobré kondici, její provoz není nákladný a výsledný efekt přímo zářivý. Na trhu se stále objevují i kartušové filtrace, které však nedosahují takových výsledků a navíc jejich provoz prodražuje nutnost častého nákupu nové filtrační vložky.

Čistá voda s chytrými pomocníky

Jednoznačně nejrozšířenějším, jednoduchým a bezpečným způsobem, jak se postarat o stále čistou vodu v bazénu i v horkých dnech či při častém používáním, je bezesporu dezinfekce chlorem. Ten můžete do svého bazénu aplikovat více způsoby. Oblíbené jsou tablety, které se rozpouští pomalu a 24 hodin denně, díky čemuž je voda nádherně průzračná. Podcenit však nesmíte jejich správné dávkování a to jak podle objemu vody v bazénu, tak i podle naměřených hodnot vody od její tvrdosti až po pH. K tomuto účelu slouží speciální testery, které vám hodnoty změří rychle a efektivně.

Jde to i bez chemie

Začít můžete třeba tím, že se před každým vstupem do bazénu důkladně osprchujete, čímž ze sebe smyjete nejen prach, drobné nečistoty a pot, ale také případný opalovací krém, který umí v bazénu napáchat pěknou neplechu. Pro bezchemickou údržbu bazénu můžete použít přístroj na čištění vody elektrolýzou, kdy se o čistotu stará obyčejná kuchyňská sůl. Velmi osvědčeným způsobem je také aplikace bezchlorové desinfekce peroxidem vodíku. Ten se postará o čistou vodu bez zápachu a také dráždění pokožky, sliznic či štípání očí a také výrazně eliminuje nežádoucí alergické reakce a nikterak nezatěžuje životní prostředí. Snadnější péči o čistotu vody v bazénu se můžete postarat i s pomocí krycí plachty, která zabrání nežádoucím nečistotám, prachu, pylu i létajícímu hmyzu uvelebit se na hladině i dně vašeho bazénu.