Jak sbalit děti na letní tábor pod stan?

Čvc 3, 2018 | Radíme, Rodina

Nastaly letní prázdniny a mnozí rodiče si chystají seznam věcí, které nesmí zapomenout svým ratolestem zabalit s sebou na letní tábor. Co by v kufru určitě nemělo chybět? A co je lepší v zájmu objemové kapacity zavazadla nechat doma?

Méně je někdy více

Kufr je připravený a mi se marně snažíme do něj nacpat tohle a pak ještě tamto a pak… pak zjistíme, že už vlastně nemáme přibývající věci kam dávat. Každý rodič chce, aby jeho dítko mělo s sebou vše potřebné, ale skutečně je nutné, aby vaše holčička vezla pod stan tři své oblíbené panenky? A je vůbec vhodné nechat syna přibalit si s sebou vodní pistoli? Do zavazadla se tyto věci někdy možná vejdou, ale v malém prostoru stanu budou beztak jen překážet.

Každý správný rodič také ví, že dávat dětem na tábor čisté oblečení na každý den, je hloupost. Děti tolik věcí zpravidla neunosí a při balení jim haldy oblečení taky příliš nepomohou. V menším počtu věcí se dítko mnohem lépe zorientuje a na závěru tábora bude meze těmi šťastlivci, kteří nemusí na svém kufru sedět ve víře, že se umoudří a nechá se zavřít.

Než začnete s balením

Vezmete kufr a skládáte do něj, co vás zrovna napadne? Chyba. Mnohem lepší je připravit si nejprve vše potřebné a teprve poté věci za asistence vaší ratolesti skládat do zavazadla. Získáte tak přehled o všech zabalených věcech a z části si zároveň pojistíte i to, že vaše dítko bude vědět, kde najde například své boty a další věci. U starších dětí je dokonce vhodné, pokud si zavazadlo připravují samostatně jen s malou asistencí.

Pokud to vaše dítě neumí, zkuste s ním nacvičit balení spacáku. To je často oříšek i pro velmi zdatné bojovníky. Mladším dětem většinou na konci tábora pomáhají vedoucí, ale děti se často cítí trapně, pokud jsou mezi hrstkou těch, kteří o jejich pomoc musejí žádat.

Co připravit

Většina pořadatelů zmíněných letních pobytů myslí minimálně z části za vás. Na svých internetových stránkách či jinou formou rodičům poskytují informace o základních potřebách, které by si děti měly s sebou přivézt. Seznam základních věcí by tedy měl vycházet z toho. Nicméně každé dítko je originál. Pokud vaše ratolest neusne například bez svého oblíbeného plyšáka, je vhodné to vzít v úvahu a vyčlenit pro něj v kufru také trochu toho místa. Zvlášť pro děti, které jedou na podobný pobyt poprvé může být plyšový mazlík dobrým parťákem, pakliže se jim zasteskne po domově.

Všechny důležité potřebné věci můžete rozdělit do několika kategorií:

  • Hygienické potřeby – pasta a zubní kartáček, ručník, hřeben a dále například sprchový gel, šampon a opalovací krém (případně další nezbytná speciální kosmetika), repelent
  • Na bydlení – spací pytel, karimatka a polštářek (není-li uvedeno jinak), svítilna, někdy také ešus, hrneček a příbor
  • Oblečení –každodenní oblečení (podle délky pobytu), věci na spaní, pláštěnka, nepromokavá bunda, …
  • Obuv – plné boty, holiny (sandále, přezůvky, …)
  • Speciální potřeby – podle pokynů pořadatele
  • Další – malý blok a psací potřeby, léky, požadované dokumenty (potvrzení od lékaře, kartička pojištěnce, …), peníze

V každém počasí

Počítat musíte s každým počasím. Ve dnech zalitých sluncem přijde vhod jako ochrana před spálením dětské kůže opalovací krém. Na ten by měli myslet hlavně rodiče dětí s citlivější pokožkou. Na, co by však měli myslet rodiče všech je možná nepřízeň počasí.

l I v létě jsou některé dny chladnější anebo deštivé a tomu by mělo odpovídat i vybavení stanového šatníku. Letní šatičky pravděpodobně nebudou nezbytné, nechte je raději na rodinou dovolenou u vody. Namísto nich připravte nepromokavé oblečení i často nepříliš populární holiny. Kdo ví, třeba je vaše dítko po promočení posledních botasek vezme na milost.

Pláštěnka není deštník!

S deštivým počasím počítají i pořadatelé a rodiče většinou instruují, aby svým dětem přibalili do batůžků pláštěnky. Jejich instrukce nejsou vždy zcela dobře interpretovány. Rodiče většinou pochopí, že na výletě by mohla skupinu zastihnout náhlá průtrž mračen, ale často nedomyslí, co se stane, když dají dítku v dobré víře namísto pláštěnky jeho oblíbený deštník.

Objem skupiny s dětmi takovýchto rodičů rázem naroste a zvýší se také zájem o péči zdravotnice, která skupinu na všech cestách doprovází. Nezřídka kdy se stane, že jedno dítko nedopatřením strčí kovovým drátem do obličeje druhého, či že se drát zachytí o batoh nebo oblečení někoho jiného a dojde ke kolizi. Pokud tedy máte dobré mínění se všemi zúčastněnými, pořiďte dítku alespoň jednorázovou pláštěnku.

Není svítilna jako svítilna

Svítilna patří mezi základ tábornické výbavy. Večer poslouží dobře nejen při táborových hrách venku i v tmavém stanu při hledání pyžama. V každém případě je třeba aby plnila dobře svou funkci. Není dobré dávat dětem velké lampy, které sice dobře svítí, ale špatně se s nimi manipuluje. Stejně tak je nevhodné dávat jim jako alternativu barevné blikající hračky.  Zaručeně nejlepší volbou je voděodolná svítilna na tužkové baterie, které je možné v případě potřeby jednoduše vyměnit.

Co dále? Jídlo!

Nebojte se. Děti na táborech hlady zpravidla netrpí a je proto zbytečné jim chystat zásoby potravin, zvláště ne těch, které vyžadují skladování v chladu. Problém mohou být nejen zkažené potraviny ale i drobečky, které lákají do stanu mimo jiné mravence. Bohatě postačí, dáte-li do batůžku balení bonbonů, o které se dítko může podělit s přáteli a případně 2 nebo 3 tatranky. Děti mívají často možnost si nějaké ty dobroty i sami koupit například v rámci výletů.

I výši kapesného dobře zvažte. Děti většinou příliš velkou částku nepotřebují a bohatě postačí dát jim tolik, kolik doporučí pořadatel tábora nebo vedoucí. I na táborech se bohužel občas něco ztratí a může z toho plynout velmi nepříjemné šetření. Obzvláště krádeže peněz se řeší velmi obtížně, protože dohledat viníka a dokázat mu vinu je dosti komplikované.

Co nevozit

Krom zbytečného jídla vynechejte při balení objemné hračky, drahé předměty, šperky a další věci cenné věci. Vyhněte se drahému oblečení, které by mohlo přijít k újmě i zbytečné kosmetice. Na většině táborů je rovněž zakázáno mít u sebe mobilní telefon. To je dobré respektovat. Děti mají často možnost si o hovor domů požádat vedoucí.

Třešnička navrch

Důležité věci připravte navrch. Jedná se hlavně o léky, důležité dokumenty a věci na první den. Léky se často už po příjezdu na místo (nebo ještě před odjezdem) odevzdávají zdravotnici spolu s ostatními dokumenty a vybalit kvůli tomu půlku kufru není procházka růžových sadem.

Šťastnou cestu

Nyní již máte všechny potřebné informace a můžete se pustit do práce. Bude to sice nejprve možná trochu dřina, ale odměnou vám bude příjemné shledání s šťastným táborníkem plným zážitků, který vám přijede domů.