Jak vypěstovat vodní meloun v našich podmínkách

Čvc 5, 2018 | Jídlo, Radíme

Jak vypěstovat vodní meloun v našich podmínkáchVodní meloun je oblíbená zelenina, která patří neodmyslitelně do jídelníčku letních prázdnin. Vyniká neodolatelnou chutí, vysokým obsahem vody a nízkým podílem cukrů. Věděli jste, že melouny si můžete vypěstovat na vaší zahrádce? Nejlépe rostou v oblasti jižních Čech a na Moravě, avšak dají se pěstovat po celé republice, výjimku tvoří horské oblasti.

Výsadba

Melouny je třeba předpěstovat v domácích podmínkách. Koncem březne vsaďte semínka cca 3 cm hluboko do vhodné nádoby (nejlepší jsou větší plastové kelímky od jogurtu, do každého vsaďte 2 semínka). Rostlinky začnou do týdne růst, zalévejte je dle potřeby (alespoň 1x za 2 dny). V polovině května přesaďte rostlinky ven do předem vyhloubených jam o rozměrech 30×30 cm. Ještě, než melouny zasadíte, přidejte do jam třetinu rašeliny a dvě třetiny úrodné půdy (nejlépe hnoje). Jednotlivá hnízda melounů by měla být od sebe vzdálena alespoň půl metru. Melouny potřebují kolem sebe hodně prostoru, a proto je sázejte na okraj vaší zahrádky.

Opylení

meloun opyleníPokud melouny pěstujete venku, pak se o opylení postarají včely. Pěstujete-li melouny ve skleníku, pak musíte květy opylovat ručně.

Teplé stanoviště

Jedná se o exotickou zeleninu, a proto melouny vyžadují co nejvíce tepla po co nejdelší dobu. Pokud melouny vysadíte do stinného místa, pak nepočítejte s velkými výnosy.

Melouny nemají nikdy dost

Slovo vodní nemají ve svém názvu pro nic za nic. Aby melouny správně a rychle rostly, potřebují dostatek vláhy. Ideální je zalévat melouny každý den v pozdních hodinách. Až začnou melouny vytvářet plody, zalévejte je ráno a večer (pokud máte možnost, tak i během poledne).

Jak poznám, že jsou zralé?

Zde budou hrát velkou roli vaše zkušenosti. Zralý meloun můžete poznat podle několika aspektů, jako je poklep (bude vydávat dutý zvuk), vůně, praskání okolo stopky a kroucení stopky.