Okurka jako zdravá pochoutka, účinná kosmetika i domácí pomocník

Čvc 14, 2018 | Jídlo, Krása, Radíme

Okurka jako zdravá pochoutka, účinná kosmetika i domácí pomocníkOkurka patří mezi běžně dostupnou zeleninu, kterou si můžeme vypěstovat sami na zahrádce, nebo díky její finanční nenáročnosti, zakoupit kdykoli v průběhu roku. Je nejen osvěžující pochutinou, ale pro své účinky je hojně využívána i v kosmetickém a zdravotním odvětví. Využití pro ni naleznete i v péči o domácnost.

Pozitivní vliv

V okurce je zastoupena řada vitamínů (A, C, skupina B, E), ale i minerálních látek (křemík, síra, draslík, sodík, fosfor, zinek). Jejich účinky působí pozitivně na stav svalů, šlach a kloubů. Konzumace okurky zlepšuje kvalitu vlasů i nehtů, čistí kůži.

Očistné účinky

Okurka má močopudné a očistné účinky, je vhodná při zánětech močových cest. Pročišťuje ledviny a odvodňuje organismus. Je zvlášť skvělá při redukční dietě, neboť má zanedbatelné množství kalorií. Využijete ji i při boji proti celulitidě. Mezi další pozitiva patří, že umí rychle zahnat hlad.

Okurka má prokazatelně detoxikační účinky.

Na všechny způsoby

Způsobů přípravy okurky ke konzumaci je mnoho. Lze ji konzumovat syrovou, v salátech, slouží k výrobě pomazánek, jako příloha k masům, na jednohubky; snese zapékání i vaření, je vhodná k přípravě polévek. To nejlepší z okurky dostaneme, pokud ji neoloupeme. Ve slupce a těsně pod ní se ukrývá největší množství antioxidačních látek a zdraví prospěšných vitamínů. Nezapomínejte ji však vždy pečlivě umýt!

  • Příprava okurkové šťávy: okurku nastrouháme a vymačkáme z ní šťávu, nebo ji odšťavíme na odšťavovači. Takto připravenou šťávu pijeme denně dle chuti.
  • V létě osvěží i okurková voda: klasickou kohoutkovou vodu připravíme do větší nádoby, nakrájíme několik koleček okurky a vhodíme dovnitř. Necháme chvíli odstát a můžeme podávat. Takto připravená voda výborně chutná, skvěle očišťuje organismus a má omlazující účinky.

Proti kocovině

Okurka pomáhá i při kocovině. Doplní tekutiny i látky, které jsou schopny zmírnit bolest hlavy a případnou nevolnost. Z plátků okurek nebo vymačkané šťávy si udělejte i příjemný obklad.

Svěží kosmetika

Plátky okurky výborně zklidňují sluncem spálenou kůži. Poslouží i jako první pomoc při štípnutí hmyzem, lze takto použít i okurkovou šťávu jako obklad. Pozitivní vliv má i na otoky pod očima. Skvělé jsou její hydratační a čistící účinky na pleť.

  • Domácí pleťová maska: jemně nastrouhanou okurku zbavíme přebytečné vody a smícháme s bílým jogurtem. Necháme odležet a na 15 minut naneseme na obličej. Masku poté důkladně smyjeme.

Na pleť i na vlasy

Plátky slupek pleť osvěží a zklidní. Okurkovou šťávu můžete použít i k posílení vašich vlasů. Stačí nanést na vlasy, nechat chvíli působit a poté spláchnout čistou vodou. Účinky budou překvapující.

Domácí pomocník

Okurku lze využít i v domácnosti. Osvěžuje vzduch a pohlcuje nepříjemné pachy.

Kouskem slupky si vyčistíte boty. Stačí pak přeleštit suchým hadříkem. Lze použít i na leštění nerezové baterie, nezanechává skvrny na povrchu.