Jak zvládnout letní vedra i bez klimatizace?

Srp 4, 2018 | Bydlení, Radíme

Léto se s tím letos neloudá. Sluníčko pálí, rtuť teploměru směle překračuje třicítky a koupaliště i břehy řek se plní koupání chtivých a vedrem schvácených mužů, žen i dětí. Za horkých dní pomalu nastává bitva o kousek stínu na zahrádkách, zastávkách i vlastních zahradách. A což teprve, když se horko dostane až k nám domů a my nemáme klimatizaci! Podělíme se s vámi o rady a triky, jak si dopřát příjemný chládek i bez ní.

Začněte prevencí

Určitě jste si už všimli, že když se vrátíte domů z práce či výletu, máte doma mnohem příjemněji než pár desítek minut poté, co jste doma. Lidské tělo totiž přirozeným způsobem vylučuje svým pouhým „bytím“ vlastní teplo, které interiér zahřívá. Pokud je vás tak doma víc, velmi rychle zvýšíte teplo i vlhkost. A což teprve, když začnete vařit, sledovat televizi, prát či žehlit. Každý elektrospotřebič začne okamžikem zapnutí vyzařovat své teplo a rtuť teploměru se šplhá nahoru. V horkých letních dnech se tedy snažte využívat spotřebiče co nejméně a nebo ve večerních či ranních hodinách. Zlatým pravidlem je také zatažení rolet či závěsů, které eliminují pronikání slunečních paprsků k vám domů.

Chládek zadarmo

Dobrá prevence je cestou k dobrému klimatu v místnosti a nestojí vás vůbec nic – spíše díky ní ještě ušetříte. S prevencí jde ruku v ruku také správné větrání, které až o několik stupňů dokáže vylepšit teplotu v interiéru. Základem je vhodné větrání, které je v letních dnech obzvláště důležité. Zapomeňte tedy na větrání během dne – s každým otevřením okna, dveří či balkonu si totiž domů pouštíte nesnesitelné vedro, které následně jen velmi těžko vyvětráte. Správné větrání se opírá o výměnu vzduchu v nočních a večerních hodinách. V noci totiž teplota vždy poklesne o pár stupňů níž a tak si díky této přírodní zákonitosti doma můžete zchladit vnitřní prostory i pro další den.

Tradiční triky s vodou a ventilátory

Vlhký vzduch v interiéru není zrovna příjemný – obzvláště v tropických dnech je však příjemnější než samotné vysoké teploty. Navíc, zkombinujete-li mokré závěsy v oknech s použitím cenově dostupných ventilátorů, získáte velmi příjemné osvěžení a alespoň pocitové ochlazení vlastního těla i vnitřních prostor vašeho příbytku. I když ventilátor přímo teplotu v místnosti neumí snížit (a dokonce ji i svým provozem o jeden až dva stupně ještě zvýší), dokáže prouděním vzduchu ochladit naši pokožku, kterou téměř vždy kryje i miniaturní vrstva potu. Ten se začne odpařovat a teplota naší kůže začne klesat a pocit příjemného osvěžení je na světě. Ventilátory můžeme vybírat v mnoha velikostech, designu i materiálovém pojetí – všechny nás však umí bravurně zbavit nepříjemné letní horkosti a zajímavě osvěží i náš interiér.