Ovlivňuje hormonální antikoncepce vaši hmotnost? Výsledek vás překvapí

Bře 27, 2019 | Krása, Radíme, Zajímavosti, Životní styl

Mnoho žen věří, že hormonální antikoncepce může být příčinou váhového přírůstku. Výzkum toto nepotvrdil. Potvrdil však něco jiného. Co je příčinou těchto obav, a jak to s hmotností při užívání hormonální antikoncepce skutečně je, vám prozradí paní doktorka Klímová.

Problematika změn tělesné hmotnosti při užívání antikoncepce je častou obavou žen a o informace nejen z praxe se podělí renomovaná lékařka v oboru gynekologie a porodnictví MUDr. Kateřina Klímová, MBA. Je vedoucí lékařkou v soukromé gynekologické ambulanci Gynclin, s.r.o. a zakladatelkou gynekologického portálu Gynlink – gynekologie online.

Nejčastěji užívanou antikoncepcí je hormonální antikoncepce ve formě pilulek s obsahem hormonů estrogenu a gestagenu. Mnoho žen se pro užívání hormonální antikoncepce rozhoduje také na základě obavy ze zvýšení tělesné hmotnosti v průběhu jejího užívání. V příbalovém letáku u nejčastěji užívaných pilulek (především u těch, které obsahují kombinace hormonů estrogenu s gestagenem) výrobci uvádějí v oblasti nežádoucích účinků právě přírůstek váhy i přesto, že výzkum této problematiky nepřinesl žádné přesvědčivé důkazy.

Nezávislá organizace Cochran Collaboration zkoumala závěry ze 49 studií, které se zabývaly vlivem hormonální antikoncepce na tělesnou hmotnost. Některé studie neprokázaly žádný vliv na váhu, jiné naznačily vliv pouze krátkodobý. V případě krátkodobého vlivu se jednalo o zvýšení hmotnosti maximálně o 2-3 kg během prvního roku užívání, kdy největší vliv na hmotnost byla v prvních třech měsících po nasazení. Jen jediná studie prokázala zvýšení hmotnosti v souvislosti s hormonální antikoncepcí. Závěr byl takový, že studie neprokázaly z dlouhodobého hlediska souvislost mezi nárůstem hmotnosti a užíváním antikoncepčních pilulek obsahujících estrogen a gestagen vzhledem ke značně rozdílným „designům“ jednotlivých studií není tento závěr jednoznačně přesvědčivý.

Ačkoliv studie neprokázaly vliv na tělesnou hmotnost, prokázaly vliv na tvar ženského těla a množství podkožního tuku. Důvodem je to, že pilulky mají vliv na svalovou hmotu, zadržování tekutin a tuk.

Bylo zjištěno, že pilulky s tzv. anti-androgenním účinkem gestagenu snižují hladinu hormonu DHEA, androgenu, který příznivě ovlivňuje růst svalové hmoty. Například, pokud budou dvě sportovkyně stejně trénovat, u té, která užívá zmíněné pilulky, poroste svalová hmota pomaleji než u té, která tyto pilulky neužívá, anebo užívá jiný vhodnější typ pilulek, který nemá anti-androgenní efekt. Jste-li vrcholová sportovkyně anebo Vám záleží na svalové hmotě, konzultujte pro sebe vhodné pilulky se svým lékařem.

Pilulky mohou mít vliv na to, kam se tuky v těle ukládají. Tuk se u žen přirozeně ukládá zejména na prsou, bocích a stehnech. Obecně v místech, kde je velké množství receptorů pro estrogeny. Klasická ženská postava má tvar „přesýpacích hodin“. Jedna studie naznačila, skutečně pouze jedna, že pilulky s vysokým obsahem estrogenů mohou toto přirozené ukládání tuku ovlivnit tak, že je tuk ukládán více na bocích a stehnech, což možná vede k tomu, že postava nabývá „hruškovitého“ tvaru. Navíc se také mírně zvyšuje procento podkožního tuku. Řešením nežádoucí změny postavy je antikoncepce s velmi nízkou dávkou estrogenu. „V praxi se mi toto nepotvrdilo. Ani jedna moje klientka nezaznamenala změnu tvaru postavy v souvislosti s antikoncepcí, na rozdíl od nevelkého počtu klientek, které zmínily přírůstek hmotnosti.”

Dále bylo zjištěno, že estrogen ovlivňuje v ledvinách systém renin-angiotenzin, který je zodpovědný za hospodaření s vodou. Důsledkem tohoto účinku je, že tělo zadržuje více tekutiny, než je přirozené. Tekutina se pak může hromadit v tukových buňkách a tím je zvětšit. Kde jinde než tam, kde je tuku nejvíce, tedy na prsou, bocích a stehnech. Úplně stejná situace nastává v přirozeném menstruačním cyklu přibližně týden před menstruací, kdy může dojít k mírnému zvýšení tělesné hmotnosti a ženy si stěžují zejména na bolestivost, zvětšení a napětí v prsou. Potíže v souvislosti s retencí tekutin se objevují spíše v prvních třech měsících po nasazení antikoncepce a jsou přímo úměrné množství estrogenu v pilulce. Řešením tohoto problému bude výběr antikoncepce s velmi nízkým obsahem estrogenu. Je nutné podotknout, že většina žen vnímá zvětšení poprsí spíše pozitivně.

Jedna z dalších studií, konkrétně švédská prokázala, že pilulky zvětšují poprsí pravděpodobně i jiným způsobem, než je zadržování tekutin, kdy se zvětšují jednotlivé buňky, aniž by se zvyšoval jejich počet. Jakým způsobem, to zatím zůstává záhadou. Hypoteticky, vystavení prsní žlázy konstantnímu dlouhodobému účinku estrogenů může vést ke zvýšení počtu buněk a tím ke zvětšení objemu prsní žlázy. V přirozeném cyklu je prsní žláza vystavena účinku přirozených estrogenů cyklicky a kratší dobu.

Co dalšího se studiemi prokázalo? Uvádí se, že estrogen má vliv na pocit hladu tím, že ovlivňuje hladinu hormonu ghrelin, který se tvoří v žaludku a střevech, citlivost mozku na něj, a je zodpovědný za zvýšenou chuť k jídlu. „Nicméně na toto téma jsem našla řadu informací, které si protiřečily.” Dále byl zjištěn vliv na metabolismus cukrů, hladinu inzulínu a senzitivity buněk na inzulín. Z toho důvodu je třeba určité obezřetnosti u diabetiček.

Co se dosud prokázalo o vlivu kombinované hormonální antikoncepce na tělesnou hmotnost lze shrnout takto:

  • nezvyšuje z dlouhodobého hlediska tělesnou hmotnost,
  • ovlivňuje svalovou hmotu tehdy, když obsahuje gestagen s anti-androgenním účinkem,
  • zvyšuje procento podkožního tuku a mění ukládání tuku, zejména pokud obsahuje vyšší dávku estrogenu,
  • zvyšuje zadržování tekutin, zejména pokud obsahuje vyšší dávku estrogenu,
  • vliv na zvýšenou chuť k jídlu je nejasný,
  • zasahuje do metabolismu glukózy přes vliv na hladinu inzulinu v krvi a citlivost buněk k němu.

„Rozhoduji-li se, zda hormonální antikoncepci ano, či ne, pak primární je aktuální životní situace, zodpovědnost a kontrola nad plánovaným rodičovstvím. K tomu byla antikoncepce vyvinuta, k tomu je určena a spolehlivě nás, ženy, chrání před neplánovaným těhotenstvím. Nebojte se přírůstku váhy, nebylo to prokázáno, a pokud by k tomu ve vašem případě přece jen došlo, lékař vám nabídne jiné alternativy.”