3 tipy jak použít rýmovník

Zář 2, 2019 | Jídlo, Radíme

Přivezl vám kamarád, nebo kamarádka odnož rýmovníku a vy netušíte, co si s touto prazvláštní, kopřivě podobnou rostlinou s chlupatými listy počít? V tomto článku naleznete 3 tipy na její využití.

  1. Rýmovník od slova „rýma“

Ano, je to přesně tak, jak to zní. Rýmovník je vhodným pomocníkem ke zvládání  rhinitisu (tedy prachobyčejné rýmy). Díky jeho mentolu podobné vůni, stačí promnout list mezi prsty a inhalovat. Nebo rovnou můžete vsunout rozlomený lístek přímo do nosní dírky. Dutiny se  uvolní, podrážděná sliznice se zklidní a vy jste opět o krok blíže své běžné kondici.

rýmovník

  1. Rýmovník tekutý

Listy rýmovníku je možné zalít horkou vodou a podávat jako čaj. Ten uklidňuje žaludek i mysl a pomůže vám se vyhrabat z ne jedné dietní chyby. A pokud je venku zrovna vedro k zalknutí a na čaj nemáte ani pomyšlení, stačí natrhané lístky rýmovníku zalít studenou vodou, nechat pár hodin (dle chuti) louhovat v ledničce a po přidání ledu a citrónu vznikne parádní, osvěžující nápoj, po kterém nepřiberete ani gram.

rýmovník

  1. Rýmovník kuchařem

Rýmovník je skvělým pomocníkem i v kuchyni. Obecně se říká, že kam se hodí šalvěj, může i rýmovník. Skvěle se tedy doplňuje s hovězím a  jehněčím. Já osobně často vařím tak, že nakrájím do pánvičky maso (nejčastěji kuřecí, krůtí nebo vepřové) na nudličky, přidám samé dobré věci a osmahnu. Vznikají tak jedinečná jídla, která pár lístků rýmovníku nikdy nezkazilo.
Rýmovník, jako každá rostlina potřebuje vaší péči a pozornost, ale nebojte, zvládne to i úplný začátečník. Stačí zvolit slunné místo na okně, kde se tato čarobylina úplně neupeče a zalévat pravidelně, ale s rozumem. Zaštipování rostliny svrchu pak napomůže jejímu košatému vzhledu. A pokud vám jeden květináč s rýmovníkem nestačí, není nic jednoduššího, než si kousek uštípnout, dát do vody a sledovat líhnoucí se kořínky.