K čemu a jak použít kořen Čekanky obecné

Zář 23, 2019 | Jídlo, Radíme

Latinský název čekanky obecné je Cichorium intybus a patří do čeledi hvězdnicovité. Čekanka má mnoho druhů, nejznámější jsou právě čekanka obecná a čekanka kadeřavá. Její největší předností je její výška, která může dosahovat až kolem jednoho metru. Čekanku není možné zaměnit s jinou rostlinou, je totiž velice nápadná pro svůj sytě modrý květ. Tuto rostlinu lze nalézt na polích, pastvinách nebo mezích a také okolo cest. Roste totiž jako plevel a velice se jí daří v zemi, která má dostatek dusíku a živin. Kromě Evropy ji můžete také nalézt například v Africe nebo Asii. Kvete od jara až do pozdního podzimu. Nejprve se sbírá květ čekanky a až koncem podzimu teprve kořen. I přes mnoho lékařských využití není možné čekanku sehnat v lékárně. Kořen čekanky má veliký obsah sacharidů mezi ně patří především inulin a fruktooligosacharidy. Také obsahuje vitamíny a minerály.

Historie

Čekanka obecná sahá svým původem a známostí až do vzdálené minulosti. Tehdy se věřilo, že čekanka je velice kouzelná rostlina, která má zvláštní moc. Pokud totiž šťávou z čekanky potřete svoji pleť, budete krásní a také se vám bude dařit.

Skladování

Máte-li vyvinuté puky, odřežte je před uskladněním. Čekanka má ráda vlhkost, proto by její skladování mělo být v nízkých teplotách lehce nad 0 stupňů Celsia a větší vlhkosti. Vhodné jsou tak sklepy rodinných domů. Ty totiž splňují i podmínku šera. Nemáte-li možnost skladování ve sklepě, pak využijte lednici, do které je také vhodné použít tmavé potravinové sáčky.

Využití

Do současnosti se uchovalo, že se z čekanky vyrábí náhrada kávy, která je známá pod názvem cikorka. U nás je cikorka nejznámější v nápoji Caro originál od značky Nestlé. Ta se připravuje strouháním čerstvého kořene, který se posléze praží. Vhodná je také pro dochucení piva. Její využití není nijak omezené. Používá se buď vnitřní formou nejčastěji v případě čaje nebo vnějším využitím. Na vnější využití budete potřebovat silný odvar z čekanky. Může napomoci na různé druhy ekzému nebo jiné kožní záněty. Někomu také může pomoci osvěžit pleť.

Léčivé účinky

Čekanka je také známá jako čekanka lékařská. Nejvíce účinných látek naleznete v kořeni, avšak i květ nebo nať mají lékařské využití. Nať čekanky je velice snadná na sběr a její listy mají velice podobné obsažené látky jako kořen. Jejich využití tak bývá velice podobné. Poté co je kořen sesbírán, nakrájí se na kousky a posléze usuší. Pokud usušíte i květ čekanky, ztratí svoji krásnou barvu, nemusíte se však bát, její účinky zůstávají stále stejné.Čekanka nemá doposud žádné vážné vedlejší účinky. Je-li vedlejší reakce, většinou to bývá pouze alergie. Nedoporučuje se však mladým ženám, u kterých může vyvolat první menstruaci, i když tělo ještě není dostatečně zralé. Někteří odborníci tvrdí, že těhotné ženy by se čekance vyvarovat, protože může zapříčinit potrat. Jiní zase tvrdí, že čekanka je pro budoucí maminky velice vhodná, protože obsahuje veliký množství kyseliny listové. Pro ženy, které kojí, je však velice přínosná. Napomáhá totiž tvorbě mateřského mléka. Má detoxikační účinky a zlepšuje funkčnost metabolismu. Napomáhá tak i k hubnutí. Pokud čekanku užíváte pravidelně, může vás překvapit časté chození na toaletu, což bývá ale v pořádku.Čekanka má blahodárné účinky převážně na:

  • žloutenka – čekanka napomáhá léčení žloutenky
  • ledviny a močové cesty
  • srdce a cévní systém
  • čistí krev a slezinu
  • podporuje trávicí soustavu a zároveň zlepšuje chuť k jídlu

Šťáva z kořene je také vhodná pro masku na vlasy. Napomáhá jejich růstu a hustotě. Květ má zase blahodárné účinky při zánětu spojivek, postačí vám pravidelný výplach,  a nemusíte tak své oči namáhat nezdravou medicínou.

Recepty

Čekanka je vhodná do mnoha jídel, ať už se jedná o hlavní chod nebo třeba dezert. Její využití je časté v italské kuchyni. Dává se také převážně do salátu jako zelenina. Její chuť je mírně nahořklá. Chcete-li čekanku upravit, aby nebyla příliš hořká, využijte spíše třtinový cukr než klasický.

Salát

Nakrájejte čekanku, do misky přidejte nakrájené rajče a papriku, smíchejte s domácím česnekovým dipem (připravte si třtěný česnek ze 2 stroužků a přidejte přibližně 200ml bílého jogurtu – smíchejte a osolte). Takto připravenou zeleninu posypte nastrouhaným balkánským sýrem. Rychlá varianta salátu, která je vhodná jako příloha ke grilovanému masu nebo pouhá letní svačina pro osvěžení.

Štrůdl

Jistě si rádi dáte v neděli k odpolední kávě něco sladkého. Z čekanky lze udělat i štrůdl. Nakrájejte čekanku a nechte ji chvilku povařit, aby nebyla tak hořká. Poté ji vložte do misky a přidejte nakrájená jablka a cukr a nechte odležet přibližně 30 minut. Poté si připravte listové těsto a zapněte troubu a předehřejte si ji. Do těsta vložte připravenou směs, pořádně zabalte, vložte na pečicí papír na plech, potřete vajíčkem a vložte do trouby. Pečte tak dlouho, dokud nebude štrůdl zlatý.

Rizoto

Velice lahodné je také rizoto. Uvaříte rýži, přidáte kuřecí vývar, nadrobno nakrájenou čekanku, kukuřici a parmezán. Provaříte a poté dáte do zapékací misky, znovu posypete parmezánem a dáte zapéct.

Zajímavost

Čekanka nemá léčivé účinky pouze na naše tělo. Působí také na naše nehmatatelné části. Pomáhá nám uvolňovat mysl. Odbourává tedy stres, který cítíme, dodává lehkost a pocit dobré nálady. Také pomáhá proti nespavosti. Dopřává tedy tvrdý spánek a dodává energii na druhý den. Čekanka odbourává špatné myšlenky, které můžete mít ve spánku i mimo něj.