K čemu a jak použít kořen Kostivalu lékařského

Zář 14, 2019 | Jídlo, Radíme, Životní styl

Kdo by neznal Kostival lékařský, je to jedna z nejznámějších a nejvýznamnějších léčivých bylin u nás. Už ve 12. století, tedy ve středověku, si lidé tuto rostlinu velmi považovali, a to ještě pod jménem Consolida. Pro jeho léčivé účinky se do dnes užívá kořen jako podpůrný prostředek při nejrůznějších bolestech kloubů i zlomenin. Obsahuje silice, třísloviny, alkaloidy, slizové látky, škroby, viatamíny A, C a další složky, díky kterým léčí a utišuje bolest.

Pokud se rozhodneme rostlinu sbírat, měli bychom brát na vědomí, že nebude jednoduché kořen vyjmout ze země, proto bude potřeba použít náčiní, kterým kořen vykopeme. Sbírá se nejen na jaře, ale i na podzim v září a v říjnu. Kostival lékařský najdeme téměř po celém území České Republiky. Abychom měli štěstí jej v přírodě objevit, musíme hledat především podél břehů řek a potoků, na vlhkých loukách, v lužních lesích, ale i v křovinách, rumištích i podél cest. Daří se mu hlavně ve vlhkých, hlinitých a jílových půdách v polostínu. Pokud neholdujete zrovna samosběrem bylin, můžete si sušený kořen zakoupit v lékárně či ve specializovaném internetovém obchodě.

Skladování bylinky do zásoby

Kořen Kostivalu můžeme skladovat stejně jako kořenovou zeleninu. Vložíme ho do písku, kde nám vydrží poměrně dlouhou dobu, ale nejprve je důležité, aby kořen dobře oschnul. Pokud si chceme kořen uchovat ještě déle, třeba na zimu, je potřeba jej pořádně usušit, nakrájený podobně jako houby či vložit do sušičky na ovoce a sušit při teplotě do 45°C. Po řádném vysušení skladujeme v plátěném, nebo papírovém sáčku. Můžeme použít i zavařovací sklenici.

Pomocník v léčitelství

Kostival lékařský je nepostradatelnou bylinkou v přírodě vůbec. Nejčastěji je jeho kořen užíván při bolestech pohybového aparátu, jako jsou bolesti kloubů a svalů. Na tyto zdravotní problémy spolehlivě zabírá tinktura a zábaly. Při vší opatrnosti je možné kořen Kostivalu užívat i vnitřně v podobě čaje či nálevu. Po douškách užívaným čajem můžeme ulevit trávicím orgánům, léčit bronchitidu, žaludeční vředy a krvácení žaludku. Tato skvělá bylinka pomáhá i při doléčení zlomenin, křečových žilách a pomáhá prokrvovat nohy i ulevit od bolestí po amputaci končetin a zánětu okostnice. Roslina mimo jiné podporuje dělení buněk a jejich růst a to proto, že obsahuje allantoin, díky němuž pomáhá zacelkovat kosti. Výborně pomáhá na křečové žíly, žilní záněty i bércové vředy.

Pár receptů pro zdraví

Kostivalová tinktura:

Řádně očištěný a nadrobno nakrájený kořen vložíme až po okraj do zavařovací sklenice. Zalijeme ovocnou pálenkou a necháme macerovat po dobu 14. dní na slunci, nebo blízko kamen či teplého radiátoru.

Kostivalové víno:

Na víno budeme potřebovat 2 až 5 čerstvých a pořádně umytých kořenů, které nakrájíme, nebo nařežeme nadrobno. Vložíme do sklenice a zalijeme 1l přírodního bílého vína. Za 5 až 6 týdnů budeme mít ve své lékárničce skvělý lék na choroby plic.

Kostivalová mast:

Do 250g čistého vepřového sádla přidáme 4 až 6 čerstvých, umytých, jemně nasekaných kořenů Kostivalu. Necháme přes noc odležet. Ráno směs zahřejeme, zcedíme a zbytek kořene ještě vymačkáme přes plátýnko, nebo přes čistou utěrku. Naplníme do menších sklenic a vložíme do chladničky, kde hotovou mast uchováváme. Mast je výborná na rány, také místo obkladů.

Kostivalové obklady:

Obklady vytvoříme tak, že si usušený kořen nameleme na jemnou moučku, asi tak jednu menší hrst. Do hrnku si nalijeme vroucí vodu, do které přidáme naši moučku a pár kapek oleje. Potom vše smícháme na kaši. Směs pak natřeme na čistou plátěnou látku, nebo utěrku a přiložíme na bolestivé místo ještě za tepla, které pečlivě zabalíme.

Kostival umí i nemožné

Jedna z nejznámějších bylinkářek Marie Treben ve své knize popisuje, že právě Kostival lékařský pomohl jisté ženě, která měla problémy se svým ramenem. Měla velké bolesti a nemohla s ním pohnout. Lékař tvrdil, že jde o ochrnutí končetiny. Paní Marie Treben ženě poradila, aby na bolavé místo vtírala tinkturu z Kostivalu a zanedlouho bolesti odezněly a žena tak mohla vést opět normální život.

Co se říkávalo

O Kostivalu se dříve říkávalo, že když se v něm vykoupe žena, která už není panna, tak se jí panenství opět obnoví. Zvíře, které zemřelo, tak po ponoření do Kostivalové lázně opět obživne.

Více názvů, jedna rostlina

Kostival lékařský nemá pouze tento název. Mnoho z nás jej zná jako černý kořen, nebo černé koření. Někdy můžeme narazit na názvy, jako jsou celíkový či celníkový kořen, v lidových verzích také hojitel ran, kobylí mláto, kostihoj, sladký lupen, stříbrník nebo i svalník. Názvů má tato léčivá rostlina opravdu mnoho. Latinsky se Kostival nazývá Symphytum officinale.

Jak Kostival poznáme

Bylinka dorůstá do velikosti asi 60 až 100 centimetrů. Poznáme ji především díky vzpřímeným, drsně chlupatým listům, které rostou střídavě v trsech. Purpurové, někdy růžové i bílé květy ve tvaru baněk růstem tvoří kadeřavé skupenství, které svým vzhledem připomínají hroznový trs. Dužnatý, protáhlý kořen má černý povrch, ale uvnitř je světlý, až bělavý, proto se někdy nazývá rovněž kořenem černým. Když kořen rozřízneme, objevíme lepkavou šťávu, která je zcela bez zápachu.

S kořenem nakládejte velmi opatrně, hlavně při jeho vnitřním užití. Obsahuje totiž látky, zvané alkaloidy, které mohou být pro naše tělo jedovaté, proto je důležité, aby se droga užívala pouze krátkou dobu. Doporučuje se pít nejdéle po dobu dvou týdnů, pak se musí minimálně na další dva týdny vynechat. V některých zemích je užívání této rostliny vnitřně, přísně zakázáno. Nesmí se užívat například v Británii, Kanadě a Austrálii.