Vaječné skořápky v moderní domácnosti

Zář 5, 2019 | Radíme, Zajímavosti

Každé hospodyňce projdou rukama skořápky od slepičích vajíček. Mezi námi jsou méně zkušené kuchařky, a naopak i domácí šéfkuchařky, které by hravě porazily mistry kuchaře z pětihvězdičkového hotelu. Všechny ale při vaření používáme vajíčka. Poradíme Vám, jak efektivně zužitkovat jejich skořápky.

Domácnosti, pokud mají domek se zahrádkou, a chovají slepice, melou a následně přidávají na jemno rozdrcené skořápky svým slípkám do krmení. Čím více tato drůbež zkonzumuje vápníku, o to silnější jsou skořápky jejich vajec. Hospodyňky rády uvítají, pokud mají vajíčka pevnou skořápku. Při skladování či převozu se slepičí vejce méně rozbíjejí.

My, které takto skořápky v domácnosti upotřebit nemůžeme, máme ale jinou možnost. Drť z vaječních skořápek nám poslouží jako rostlinné hnojivo. Teď to neberte tak do slova. Samozřejmě, o hnojivo se v pravém smyslu slova nejedná, ale rozdrcené skořápky se přidávají do květináče, nebo na záhon, kde máme vysazeny bylinky, aby jim pomohly.

Zapomněli bychom čtenářky upozornit, že skořápky, které budeme mlít, musí být dostatečně uschlé, aby práce s nimi byla o mnoho snazší. Skořápky stačí po určité období sbírat do předem určené nádoby, a nechat prosychat, nejlépe na teplém a slunečném místě. V panelovém domě například na parapetu kuchyňského okna. Kdo má vlastní domeček, může skořápky sušit v přepravce na zahrádce.

Důvodem používání skořápek, je samozřejmě zvýšení intenzity vůně, kterou bylinky, nesprávně řečeno, vylučují. Naše čtenářka paní Ivana jednoduše drť ze skořápek sype po okraji květináče, kde má bylinky vysazeny. Pravidelnou zálivkou se poté skořápky dostávají hlouběji do zeminy. Na volném záhoně můžeme připravenou drtí ze skořápek obsypávat jednotlivé trsy bylin. Zde nám může pomoci i déšť, který drť postupně stlačuje do půdy. Samozřejmě, pokud rostliny okopáváme, máme také jistotu, že se skořápky dostanou hlouběji ke kořínkům, a zde vykonají svůj důležitý úkol.

Na co je nutné pamatovat, že skořápky můžeme k rostlinám přisypávat maximálně dvakrát do roka, abychom neměli v půdě až příliš vápníku. Hodně vápenitá půda rostlinám také nesvědčí. Jak se u nás v Čechách říká: „Vše s mírou“. Naší snahou je především, abychom měli intenzivní vůni bylinek.

Milé čtenářky, jestli tento návod vyzkoušíte, věřte tomu, že Vaším protějškům bude chutnat ještě lépe, než tomu bylo doposud. Voňavé bylinky jsou domácím zlatem české kuchyně.