Přírodní boj proti podzimnímu nachlazení

Říj 8, 2019 | Radíme, Životní styl

Nic nedokáže zkazit náladu tolik, jako nachlazení! Určitě to taky znáte. Povinností máte nad hlavu, do toho byste ráda šla do kavárny nebo do kina, ale všechno vám začne kazit náhlá rýma. Nyní, když se ochladilo, je ji chytit. V hromadné dopravě všichni pokašlávají, ne jinak je tomu v zaměstnání. Jak předcházet nachlazení? Jde to i přírodní cestou!

Zdravá strava

Strava dělá hodně. Proto je důležité si dobře plánovat jídelníček, aby byl plný vitaminů a minerálů. Už ve školce jste se přece učili, že se má jíst hodně ovoce a zeleniny. Důležitý je např. vitamin C. Mnoho lidí si myslí, že jeho nejlepším zdrojem je pomeranč, není to však úplně pravda. Nejvíce živit si vezmeme z potravin, které nám jsou přirozené, což pomeranč ve středoevropských zemích zrovna není. Vsaďte proto na mnohem běžnější potravinu: obyčejné jablko. Vitaminu C je v něm opravdu hodně. Nejlepší jsou domácí jablka. Jestli k nim nemáte přístup, snažte se kupovat nějaká z českého zemědělství a podpořte domácí produkty. Vitaminy samozřejmě získáte i z dalšího ovoce a zeleniny. Nešetřete jimi, jezte jich co nejvíce.

Dostatek spánku

Kdo je unavený a nevyspaný, snadněji se nakazí. Choďte včas spát a vyhněte se nedostatku spánku. O víkendu klidně zůstávejte v posteli déla. Budete silnější a tělo bude schopnější bojovat proti bakteriím i virům, se kterými se denně setkává.

Otužujte se

Otužilí lidé jsou vůči nemocím odolnější. Posilněte se proto i vy! Neznamená to, že hned musíte začít vycházet ven bez bundy. Tím byte naopak vznik nachlazení podpořila. Začněte raději ve sprše. Jestli máte ve zvyku mýt se příliš teplou vodou, zkuste trochu ubrat. V závěru se vždy krátce sprchujte studenou vodou. Nemusíte to nijak přehánět, stačí jen trošku chladnější voda, než je vám pohodlné.

Hýbejte se

Sportovci jsou méně nemocní než ti, kteří mají ve zvyku lenošit. Choďte více pěšky, sportujte, každý den si doma trochu zacvičte. Změny pocítíte nejen na silnější imunitě, ale také na lepší náladě a fyzické kondici. Pokud bojujete s kily navíc, je to také dobrý krok k hubnutí.

Čaje

Když jsme nemocní, pijeme čaje. Při zvýšené teplotě je to více než příjemné. Víte ale, že je fajn pít čaje i jako prevenci? Je přitom jedno, zda pijete bylinné, nebo si raději dáte opravdový čaj z čajovníku, zelený, černý či bílý. Blahodárné účinky na organismus mají všechny. S výběrem vhodných bylinek vám ochotně poradí v obchodě. Každá je totiž vhodná na něco jiného. Na nachlazení a chřipku je fajn lípa nebo divizna. Obě mají schopnost snižovat horečku a působí dobře také proti hlenům. Proti kašli je fajn mateřídouška a jitrocel. Aby se vám dobře usínalo, pijte čaj z meduňky. Správné kombinace bylinek zvyšují imunitu a v době nemoci jsou lepší než některé léky. Naučte se je správně používat.

Zatočte se stresem

Snadno se to řekne, ale špatně udělá. Pravda ovšem je, že stres oslabuje organismus, čímž se zvyšuje riziko chřipky nebo nachlazení. Udělejte proto vše proto, abyste svůj stres snížila. Jak toho dosáhnout? Kromě zmiňovaných rad o kvalitním spánku a zdravé stravě můžeme doporučit pravidelnou relaxaci, přestávky během práce, věnování se činnostem, které máte ráda a v neposlední řadě také eliminaci povinností. Delegujte některé domácí práce na děti, v zaměstnání se nebojte říct, že nestíháte a že potřebujete trochu zvolnit. Zvažte také, zda je opravdu nutné dělat vše, co děláte. Možná se dá z něčeho upustit. Když je práce hodně a stresuje vás, nemusíte všechno dělat dokonale, i přesto, že jste za normálních okolností perfekcionistka.