Bazén na zahradě – investice pro radost i zdraví

Čvn 17, 2020 | Bydlení, Radíme

Svou zahradu si můžete vybavit k aktivnímu i pasivnímu odpočinku mnohými radovánkami. Rozhodně je však vlastní zahradní bazén radostí pro celou rodinu. Ať už chcete udělat radost svým dětem, vnoučatům nebo sami sobě, očekávání splní bazén do puntíku – tedy když důkladně promyslíte vše od jeho nákupu, až po umístění.

Proč a za kolik si vlastně bazén pořídit?

Bazén – to je báječné letní osvěžení, kdykoli si vzpomenete. V dokonalém soukromí, bez nutnosti platit vstupné, mačkání se na malém plácku s další stovkou milovníků vodních radovánek. Zahradní bazén na vlastním pozemku vám nabídne úlevu v horkých letních dnech i zpestření každé rodinné oslavy, zahradní párty. V neposlední řadě je vždy skvělým způsobem, jak si vylepšit i svou kondičku, zároveň občas udělat i něco pro zdraví. Možnosti se samozřejmě odvíjí i od zvolené velikosti a hloubky bazénu – vždy však zaručeně platí pořekadlo, že za více peněz si můžete užít více zábavy. Kromě schůdků, skluzavky a solárního ohřevu si tak můžete svůj bazén vylepšit třeba protiproudem – samozřejmě v případě bazénu zapuštěného. I pestrá nabídka možností zastřešení nabídne prodloužení koupací sezóny – a také mnohem čistší vodu i její lepší kondici.

Nafukovací, s konstrukcí nebo zapuštěný?

Pestrá nabídka nejrůznějších tvarů, velikostí, hloubek i konstrukcí bazénů vám otevírá dveře užít si léto, i další měsíce v roce, skutečně na maximum. Velké oblibě se těší nafukovací bazény. Nezabírají příliš místa, jsou snadno skladné, také mobilní, což je jejich velká devíza. Jejich pořizovací cena je příjemná, instalace ještě snazší. Výjimkou není ani jejich snadné přestěhování třeba na chalupu. Nadzemní bazény s kovovou vzpěrou patří také mezi velmi atraktivní, vyhledávané typy bazénů, které můžete pořídit v pestřejší nabídce velikostí – oválné i kruhové. Nabízí nejen větší prostor pro skutečné plavání, ale také snazší údržbu i za použití chytrých pomocníků, jako jsou třeba vodní vysavače. Jejich stavba je pevná, nemusíte se tedy na podzim trápit s náročným zazimováním ani údržbou. Instalace tohoto typu bazénu však vyžaduje krapet náročnější přípravu – a to především co se úpravy terénu týká. Povrch musí být rovný a naprosto vodorovný. Polozapuštěné či zcela zapuštěné bazény nabízí nejvyšší uživatelský komfort i mnohem snazší péči a údržbu jak bazénu, tak i vody. Navíc díky elegantnímu zastřešení i vyhřívání můžete bazén používat klidně i po celý rok, to už je panečku pokoupáníčko jedna báseň.

Jak vybrat ideální místo?

Odpověď na tuto otázku rozhodně není radno podcenit. Věnujte tak dostatek rozvahy i času hledání vhodného místa pro umístění vybraného zahradního bazénu. Není moudré umístit bazén v blízkosti stromů, keřů – padající listí by vám zbytečně zkomplikovalo údržbu vody i péčí o její čistotu. S čistotou vody také přímo souvisí i úprava okolí bazénu. Trávník není nejlepší volbou – do bazénu si pokaždé vnesete spoustu nečistot, mnohem vhodnější je dlažba či jiná neklouzavá úprava, třeba ze speciálních zátěžových venkovních palubek. Pro své vlastní pohodlí bazén umístěte co nejblíže svého domu – je totiž téměř jisté, že stále budete pro něco odbíhat a určitě se vám nebude chtít běhat přes celou zahradu. Než definitivně zvolíte vhodné místo, myslete i na to, zda nebude po většinu dne bazén ve stínu. Díky němu by se vám zbytečně ochlazovala voda – a samotné koupání ve stínu není zrovna příjemné. Nezapomeňte, že cesta za křišťálově průzračnou vodou ve vašem bazénu je dlážděna každodenní péčí – proto i s ohledem na tento fakt umístěte svůj bazén tak, aby byla dobře dostupná nejen voda, ale také elektřina, případně i zázemí pro další příslušenství.