Jak vybrat závěsy do bytu?

Zář 4, 2020 | Bydlení

Vdechněte vašemu domovu novou tvář s novými závěsy na okna. Každý interiér se promění vhodnou barvou, která se díky slunečnímu svitu zvenčí rozzáří po celé místnosti. Nezapomínejte však na správnou volbu materiálu a na pečlivý výběr barev a vzorů.

Vybírejte podle účelu

Při nákupu závěsů pro vás bude nejdůležitější jejich účel. Potřebujete místnost zútulnit, zmírnit sluníčko zvenčí, nebo chcete pokoj dokonale odtemnít, aby se vám lépe spalo?

Dekorační závěsy

Dekorační závěsy jsou závěsy z obyčejné látky vašeho výběru. Nejčastěji je jí bavlna, ale nemusíme zůstávat u ní. Ideální je použít dekorační látku, díky které se závěsy stanou vhodným doplňkem interiéru. Ačkoli dekorační závěsy zůstávají často přivázané u okraje okna, můžete je i tak použít jako ochranu před ostrým světlem zvenčí nebo naopak k tomu, aby při rozsvícených světlech nebylo vidět do místnosti. Čím vyšší gramáž látka má, tím méně je vidět na druhou stranu. Dekorační látky mají vyšší gramáž, než obyčejné bavlněné plátno. Nicméně počítejte s tím, že přes tenkou světlou látku vás stejně ranní slunce probudí. Pokud nechcete zatemňovací závěs, ale přesto chcete, aby vaše dekorační závěsy mírně odstiňovaly, volte temnější barvy.

Zatemňovací závěsy
Zatemňovací závěsy budete vybírat v případě, že vám do bytu silně svítí měsíc nebo pouliční osvětlení. Závěsy také oceníte v případě, že pracujete v noci a přes den potřebujete spát. Existují studie, které zkoumají vliv světla na spánek. Zejména světlo bílé (denní světlo, bílé LED žárovky) negativně ovlivňují nejen spánek samotný, ale i naši regeneraci během něj. Pokud tedy nemáte luxus nerušeného spánku vlivem světla zvenčí, pořiďte si “blackout” závěsy. Některé zatemňovací závěsy umí také snížit úroveň hluku zvenčí.

Existují dva typy zatemňovacích závěsů, které se na trhu objevují. Prvním typem jsou třívrstvé BL zatemňovací závěsy. Jedná se o zatemňovací látku opláštěnou dvěma vrstvami látky dekorační. Takové závěsy působí na první pohled normálně. Jejich výhodou je estetická přívětivost, která přichází s možností volby ideálního vzoru. Druhým typem jsou dvouvrstvé YY zatemňovací závěsy. Z jedné strany nese látka vzor, z druhé je však pogumovaná, což je sice efektivní, ale ne tak hezké, jako třívrstvá varianta.

Nejčastější chyby při výběru
Zákazníci často přijdou do obchodu s textilem a vyberou si nejhezčí látku, kterou najdou. Zapomínají už ale posoudit, zda se daná látka do interiéru hodí, zda ladí s nábytkem a zda nebude místnost hýřit všemi barvami. Pokud si nejste jistí, vyptejte si od prodejce vzorník látek a porovnejte je s vybavením bytu.

Při měření okna a odpovídajícího závěsu nezapomínejte vzít míru o něco delší, abyste závěsy mohli nařasit. Příliš krátkým závěsem riskujete, že bude okraji oken vidět dovnitř nebo bude prosvítat světlo. Nemůžete-li sehnat odpovídající šíři závěsu, nechejte si je ušít na míru. Pokud mají vaše závěsy sloužit k dekoračním účelům, nešetřete látkou a použijte jí alespoň tolik, aby okno v reálu zakryla. Úzké proužky látky nepůsobí hezky.

Autor článku: Goldea.cz – bytový textil a látky v metráži

Zdroj obrázku: Photographee.eu / Shutterstock.com