Mohou kontaktní čočky nosit i děti?

Úno 24, 2021 | Radíme, Rodina

Kontaktní čočky si oblíbili dospělí lidé, kteří nesnesou na nose brýle celý den, sportují nebo se zkrátka s brýlemi nikdy nesmířili. Možná vaše děti podědily nějakou oční vadu a zajímáte se o to, jestli mohou kontaktní čočky nosit i ony. Pro některá dítka mohou být kontaktní čočky skutečně vhodnější než brýle, ale existuje i skupina dětí, která by čočky nosit neměla. Podívejme se blíže na tuto problematiku!

Které děti mohou nosit kontaktní čočky?

I děti mohou nosit kontaktní čočky, a dokonce je to žádoucí, pokud vaši ratolest trápí závažnější oční vada (například chybějící oční čočka, tupozrakost nebo šilhání). Před zakoupením dětských kontaktních čoček si zjistěte co nejvíce informací a poraďte se s očním lékařem. Sdělí vám, jakou má vaše dítě oční vadu a za jak dlouho musí čočky vyměnit. Děti starší 8 let již zvládnou pečovat o oční čočky bez vaší pomoci a aplikují si je i samy do očí. Školní děti kontaktní čočky upřednostňují před brýlemi, které jsou mezi dětmi stále jakýmsi stigmatem a důvodem k posměchu.

Které děti by neměly používat kontaktní čočky?

Kontaktní čočky nejsou vhodné pro děti, které nedokážou dodržovat základní hygienu a často si sahají do očí. Nedoporučují se také dětem se zánětlivými stavy očí, silnými alergiemi nebo při pobytu v prašném a suchém prostředí. Všímejte si toho, jestli nemá dítko po probuzení zarudlé oči nebo jestli z nich nevytéká hnis. V případě, že oční lékař dítěti předepíše kontaktní čočky, měly by být s co nejkratší frekvencí výměny, nejlépe jednodenní čočky.

Odkdy mohou děti začít nosit kontaktní čočky?

Kontaktní čočky nejsou omezeny věkem a můžete je aplikovat dokonce i kojencům od jednoho měsíce. Čočky se malým dětem nejlépe aplikují vleže a měli byste zamezit tomu, aby si během procesu sahaly do oka. Kojencům předepisuje kontaktní čočky vždy lékař. Od deseti let věku už děti nepotřebují speciální dětské čočky, protože zakřivení a průměr rohovky je podobný parametrům oka dospělého člověka. I tak choďte s dítětem na pravidelné oční kontroly.

Vyjmutí kontaktních čoček a následná péče

Své děti byste měli naučit, jak správně aplikovat a vyjmout kontaktní čočky. A jak vyndat kontaktní čočky? První aplikaci a vyjmutí čoček ukáže dítěti specializovaný oční lékař. I vy byste měli dávat dobrý pozor a dohlédnout první dny na manipulaci s čočkami. Na noc je lepší kontaktní čočky vyndat a vložit je do roztoku na čočky. Roztok odstraní z čoček nečistoty a zachová jejich životnost.
Jak jste se z dnešního článku mohli dozvědět, kontaktní čočky mohou nosit ze zdravotních důvodů kojenci od jednoho měsíce. Starší děti je upřednostňují před brýlemi při sportování nebo z kosmetických důvodů. Nezapomeňte se o vhodnosti čoček pro vaše dítě poradit se specializovaným očním lékařem.