Jak vyzrát na ztvrdlé paty?

Bře 7, 2021 | Radíme

Popraskané a suché paty jsou nejen neestetické, ale především nezdravé. Jsou totiž syndromem nedostatečné hydratace a demineralizace pokožky. Jak se o pokožku pat správně starat? Odpovíme.

Jak vznikají popraskané paty?

Ztvrdlé paty jsou výsledkem mnoha faktorů. Tím hlavním bývá nedostatečná hydratace organismu. Tip číslo jedna tedy zní: Pijte více čisté, neperlivé vody! Dalším důvodem často bývá špatná výživa. Ano, nezdravá skladba jídelníčku se může promítnout dokonce až do vzhledu vašich chodidel. Na co si dávat pozor? Pokud chcete mít zdravou kůži na patách, zvyšte příjem minerálů a vitamínů. Z minerálů se zaměřte zejména na zinek a na železo. V neposlední řadě k popraskaným patám přispívá i počasí, konkrétně to letní, horké a suché. V letních měsících proto ještě více dbejte na všechny zmíněné faktory.

Jak se zbavit ztvrdlé kůže?

Suché a tvrdé kůže se můžete zbavit mnoha způsoby. Pokud chcete ušetřit za pedikérku, můžete si svoje paty upravovat doma. U domácí pedikúry je ale obzvlášť důležitá pravidelnost. Co si domů pořídit? Vyzkoušet můžete klasickou škrabku na paty. Při úpravě chodidel s pomocí škrabky si vždy nejdříve nohy namočte do horké lázně, ať tvrdá kůže povolí. Po oškrábání si paty ještě opilujte pilníkem nebo uhlaďte pemzou. Další variantou je pak elektrický pilník na chodidla, který paty ohobluje díky rotační hlavici. Po domácím ošetření chodidel nikdy nezapomeňte své nohy promazat krémem. Krém na nohy je nejlepší aplikovat na noc, aby dlouho účinkoval.

Babské rady a triky

1) Citronová šťáva

Nejprve si připravte směs citronové šťávy s vazelínou nebo s tvarohem. Následně ponořte chodidla do horké lázně a nechte kůži na patách změknout. Po několika minutách chodidla vytáhněte a vetřete do nich připravenou směs. Oblečte si teplé ponožky a směs nechte několik hodin působit.

2) Heřmánková koupel

Velkou hrst květů sušeného heřmánku vhoďte do konvice a zalijte je půl litrem horké vody. Nechte heřmánek vylouhovat alespoň 15 minut, poté přeceďte a odvar nalijte do lavóru. Namočte do něj nohy a půl hodiny takto relaxujte. Poté si nohy osušte a namažte je krémem.

3) Bůček nebo vepřové sádlo

Tento tip používaly už naše babičky. Pokud máte sádlo, jednoduše ho namažte na nohy. Pokud máte bůček, ukrojte z něj tenký plátek a ten přiložte na chodidlo. Obě chodidla pak zabalte do igelitu, protože sádlo i bůček jsou dost mastné. Zábal z bůčku / sádla byste měli mít přiložený na nohách minimálně půl hodiny, lepší je ale nechat tuk působit přes noc v teplých ponožkách. Ráno pak nohy omyjte dostatečně pěnicím mýdlem a teplou vodou.