Zázračná ženská bylinka

Bře 16, 2021 | Radíme

Mnohé ženy teď zajisté zpozorněly a napjatě čekají, o co že to jde. Další ženy už do zajisté ví, že řeč bude o kontryhelu obecném.

Tato zázračná bylinka má žlutozelené květenství a listy podobné kalíšku, ve kterém je možné hlavně po ránu najít kapičku rosy. Roste na vlhčích místech od nížin až po hory a nasbírat ho můžeme v celé Evropě i Americe.  Stačí tedy vyrazit na nejbližší louku a porozhlédnout se, jestli i vám neroste přímo pod nosem. Rostlina kvete přibližně od května do září a sbírá se celá nadzemní část. Teď je tedy ideální doba, udělat si čas na procházku a jeho sběr, který není nijak náročný a zajisté patří mezi bylinky, které vám budou v košíku rychle přibývat.

Po nasbírání si můžeme hned uvařit čaj z čerstvého kontryhelu. Zbytek dáme sušit, abychom měli zásobu i v zimě. Sušit můžeme venku na sítech nebo na vzdušné půdě. Sušení probíhá poměrně rychle – asi týden, samozřejmě záleží na podmínkách. Bylinku musíme hlídat, abychom ji nepřesušili, byla by pak příliš drobivá.

K čemu je tedy kontryhel dobrý?

Jak už jsem se v úvodu zmiňovala, ocení ho zejména ženy. Pokud začnete pít dva šálky čaje ve druhé polovině menstruačního cyklu, bude skvělým pomocníkem při bolestivé menstruaci. Blahodárně působí také na ženskou plodnost a nepostradatelným pomocníkem bude i v období klimakteria. Při výtocích nebo zánětech se doporučují i domácí sedací koupele. Jeho účinky se však nespecializují pouze na ženy. Pomoci dokáže také při nespavosti, úzkosti, nervozitě a zánětech kůže. Omývaní obličeje kontryhelovým vývarem zase dokáže vyléčit nadměrnou tvorbu akné.

Některé bylinky se nedoporučuje užívat stále, to však u kontryhelu neplatí. K přípravě čaje stačí pouze dvě lžičky na šálek.

Pokud jste nasbírat nestihli, nezoufejte. Kontryhel se dá koupit v lékárně samostatně i jako součást různých čajových směsí. Dobře si rozumí třeba s maliníkem, řebříčkem nebo hluchavkou.

Fotka od a-mblomma z Pixabay