Zahrada a pes. Jde to dohromady?

Čvn 23, 2021 | Bydlení, Radíme

Říká se, že pes je nejlepším přítelem člověka. Platí to i pro zahradníky? Když se pejsek pustí do zahradničení, může za sebou nechat spoušť, kterou nikdo nevidí rád. I v krásné zahradě ale můžete mít spokojeného pejska, je potřeba si jen jeho přítomnosti přizpůsobit. Poradíme vám, jak na to!

Základem je výchova. „S velkou dávkou trpělivosti a důslednosti se vám podaří pejskovi vysvětlit, aby vaše krásné záhonky nechal na pokoji,” radí Zuzana Novotná, odbornice na výchovu psů z e-shopu Spokojenypes.cz.

Pokud chcete mít krásnou a precizní zahradu, je potřeba také promyslet správný výběr plemene. Někteří pejsci budou jen polehávat a pobíhat po zahrádce. Jsou však plemena, která jsou velmi aktivní, nebo je pro ně norování přirozené.

Kdo si hraje, nezlobí

Univerzální rada zní: zabavte svého pejska! „Pokud bude trávit celé dny sám na zahradě, je přirozené, že si bude hledat zábavu v podobě hrabání záhonků, pojídání všeho možného a nebo kousání zahradního nábytku,” radí Zuzana Novotná ze Spokojeného psa. Psa berte pravidelně na dlouhé procházky, po kterých mu na lumpárny už nezbyde energie! Vybavte se také hračkami, které pejska zabaví, v době kdy na něj nebudete mít zrovna čas. „Je ale potřeba naučit psa také odpočívat, například po procházce nebo po krmení. Pejsek se naučí i v klidu ležet a nebude tak vyhledávat jinou zábavu, ” doplňuje Zuzana Novotná.

Pokud se vám z jakéhokoliv důvodu nepodaří pejska jeho zlozvykům odnaučit, nezbyde vám nic jiného, než zahradu přizpůsobit tomu, aby byla před čtyřnohým kamarádem v bezpečí. To ale platí i naopak a zahrada by neměla skrývat nebezpečí ani pro něj!

Přizpůsobte zahradu psovi

Pokud máte aktivního pejska, určitě to znáte: pošlapané záhonky, rozhrabané krtince a mulčovací kůra a polámané rostlinky. Většině problémům můžete předejít tím, že zahradu pohybu psa uzpůsobíte. Pokud máte větší zahradu, snadno oddělíte prostor, ve kterém se bude pes pohybovat. Případně záhonky obežeňte menším plotem.

Pejsek potřebuje hodně pohybu, je proto přirozené, že bude po zahradě rád pobíhat. Na jeho nejoblíbenější trase vybudujte malý chodníček a zabráníte tak vzniku nevzhledných udusaných míst. Každý hlídač rád svůj revír obíhá, můžete proto počítat s tím, že nejoblíbenější trasa povede právě po obvodu vaší zahrady.

Rostlinám a trávníků ale nejvíce škodí agresivní psí moč a exkrementy, které na zahradě vypalují suchá místa. Ty proto co nejrychleji odstraňte. Rozhodně ale nepatří na kompost, tam by byly spíše na škodu.

Vytyčte pejskovi také místo, které bude jen jeho. Může se jednat o boudu, nebo oplocenou část zahrady. Je to také místo, kam budete moct pejska na nějakou dobu zavřít, v případě že přijde například návštěva, která nemá pejsky zrovna v oblibě. Ale pozor! Rozhodně ho nenechávejte zavřeného celé dny v malém prostoru. Pes potřebuje vaši společnost a hlavně spoustu pohybu.

Bezpečné místo pro rostliny, ale i pro psy

Nebezpeční nejsou ale jen psi pro vaši zahradu, platí to i naopak. Zahrada může skrývat spoustu nebezpečí i pro vaše čtyřnohé kamarády. Je to například řada rostlin, které na zahradách běžně rostou. K okusování lákají například živé ploty, které bývají často jedovaté. Například větvičky tisu mohou vašeho pejska vážně ohrozit. Vyvarovat byste se měli také výsadbě dalších jedovatých rostlin, jako jsou například azalky, narcisy, koniklece a další. Přestože často pejska odpuzují už svou vůní, nikdy nemáte jistotu, že nepřevládne zvědavost.

Nebezpečí ale nepředstavují jen jedovaté rostliny. Po práci po sobě pečlivě uklízejte – je potřeba schovat opravdu vše, o co by se mohl váš čtyřnohý kamarád poranit. Jedná se o zahradní nářadí, barvy, hřebíky atd.

Pozor na chemická hnojiva a pesticidy!

O tom, že mohou pesticidy a průmyslová hnojiva škodit životnímu prostředí a narušovat rovnováhu ekosystému, už nejspíš víte. Ohrozit ale můžou také vaše domácí mazlíčky! Zvlášť nebezpečné jsou pesticidy pro hmyz a drobné ptactvo, ale mohou způsobit otravu také domácích zvířat, jako jsou psi a kočky. „Přestože samotná průmyslová minerální hnojiva nepředstavují při správné manipulaci velké nebezpečí, mohou způsobit zdravotní potíže, pokud se při neopatrném zacházení a špatném uskladnění dostanou do dosahu psů nebo domácích koček,” říká profesor Jančář z Escube.
Pokud jsou na zahradě tyto prostředky používány, je potřeba zajistit, aby se zvíře k ošetřeným rostlinám hned nedostalo. „Lepší je se těmto přípravkům vyhnout úplně a dát přednost přírodním prostředkům a organickým hnojivům, které nejsou pro zvířata nebezpečná a rostlinám i půdě dodají dostatek živin a podpoří tak přirozenou obranyschopnost rostlin i udržení kvality půdy,” dodává Josef Jančář.