Uspořádejte si novou kuchyňskou linku logicky podle pracovních zón

Srp 20, 2021 | Bydlení, Radíme

Nová kuchyně by měla být hezká, především však praktická. Promyšlenou organizací linky si ušetříte čas i kroky navíc, protože máte vždy vše po ruce. Pokud dodržíte několik důležitých pravidel, bude vaše kuchyň přehledná. Prozradíme vám je!

Zapomeňte na bájný trojúhelník. Linku uzpůsobte tvaru místnosti a zónám přípravy

Uspořádání kuchyně často vychází z tzv. kuchyňského trojúhelníku, tedy z pomyslného propojení dřezu, sporáku a lednice.

Mnozí kuchaři na toto pravidlo nedají dopustit, jiní ho považují za nefunkční. Cílem totiž není mezi jednotlivými hroty trojúhelníku pochodovat, ale pracovat – a to při návrhu málokdo bere v potaz. Mnoho linek navíc není možné udělat tak, aby trojúhelník vznikl. Malé byty kuchyňské linky ve tvaru U nebo L nedovolují.

Novou kuchyni raději sestavte podle jednotlivých sekcí:

 1. Úložný prostor na potraviny
  Pokud nemáte sklep, popřemýšlejte, kam budete ukládat potraviny jako brambory. Najdou svoje místo ve spíži, nebo na dně lednice? Vlezou se tam společně s ostatní zeleninou? A kde lednice bude vůbec stát?

  Nemáte ani spíž? Myslete na to, že suché potraviny jako mouky, strouhanka, těstoviny nebo rýže zaberou několik poliček. Jednu nebo dvě skříňky vyhraďte na čaje, kávu a sladkosti, které tak můžete ukrýt před dětmi.

 2. Příprava surovin
  Pro přípravu potravin zajistěte na kuchyňské lince dvě místa – „špinavé“ a „čisté“.

  Plochu pro špinavou přípravu navrhněte hned vedle úložného prostoru, třeba lednice. Zde můžete odbalovat suroviny nebo škrábat zeleninu. Když poblíž umístíte odpadkový koš, nepokapete si celou podlahu.

  Čistou plochu na přípravu nezaskládávejte spotřebiči ani dekoracemi. Budete zde krájet, míchat, strouhat – na to potřebujete hodně místa. Přesně z této části kuchyňské linky musíte pohodlně dosáhnout na vařečky, příbory, misky, struhadla, hrnky i hrnce, čistá přípravná plocha bude tedy někde uprostřed linky.

 3. Mytí nádobí a surovin

  Pokud se neodbýváte čínskou polévkou, kvůli které ušpiníte pouze talíř a lžíci, zabere mycí zóna hodně prostoru. Zamyslete se, jak velký dřez potřebujete. Pečete? Pořiďte si takový, ve kterém pohodlně umyjete i plechy.

  Vodovodní baterii vybavte sprchou, snadno s ní spláchnete zbytky jídla z talířů. Dřez ideálně umístěte mezi „čistou“ a „špinavou“ pracovní plochu.

  Vedle dřezu by měl být odkapávač nebo plocha, kam budete čisté nádobí odkládat. Stejně tak potřebujete místo na špinavé náčiní, které umyjete později.

 4. Vaření

  Vedle čisté přípravné plochy umístěte sporák – z prkénka suroviny přenesete rovnou do hrnce. Trouba patří pod varnou desku nebo do tzv. technického bloku (vysoká skříň s vestavěnými spotřebiči). Bude se vám s ní perfektně manipulovat.

Čtyři rady, které ulehčí plánování nové kuchyně

 1. Lednice musí stát alespoň 5 cm daleko od okolních skříněk. Teplo ze spotřebiče se v opačném případě začne hromadit a vám se při dalším vyúčtování energií protočí panenky.
 2. Odpadkový koš umístěte do vyjížděcího šuplíku. Snadno do něj shrnete odpad, aniž byste zašpinili podlahu nebo vnitřek skřínky.
 3. Standardní výška kuchyňské linky je 90 cm, přizpůsobte ji ale přímo sobě. Ruce položené na lince by měly mezi pažemi a předloktím svírat pravý úhel.
 4. Pracovní deska by měla mít alespoň 60 cm. Taková sedmsedátka vám ale přidá spoustu prostoru k práci navíc. Pokud v kuchyni chcete horní skříňky, nepořizujte desku hlubší – znepřístupnila by jejich zadní části.

Než novou kuchyni zadáte do výroby, zajděte se podívat do showroomů, kde si všechny spotřebiče a materiály prohlédnete a osaháte. Ve vzorových kuchyních se navíc inspirujete a můžete se poradit s bytovými poradci.

Moderní showroomy dnes zakládají i samotné developerské společnosti – s novým bytem tak rovnou pořídíte i kuchyni. Třeba interiérové studio pražské skupiny Finep, která prodává nové bydlení po celé metropoli, najdete na Havlíčkově ulici přímo naproti Masarykově nádraží v Praze. Vybírat můžete z designových kuchyní značky Dolti a Dolti Collection, dále pak z německých Livanza a Bauformat.