Jak zvolit židle do kuchyně?

Zář 30, 2021 | Bydlení

Kuchyňské židle mají v praxi splňovat trochu jiné úkoly, než židle umístěné v obývacím pokoji nebo jídelně. Proto také je třeba při jejich výběru věnovat zvláštní pozornost praktickému hledisku, aby je bylo možné používat po pokud možno co nejdelší dobu. Na co tedy je nutné pamatovat, abychom přijali dobré rozhodnutí v této věci?

Židle do kuchyně snadné k čištění

Příprava jídel je nevyhnutelně spojena s možným zašpiněním židlí a jiných prvků vybavení kuchyně. Stojí za to tedy věnovat zvláštní pozornost tomu, aby se kuchyňské židle snadno čistily. Z tohoto hlediska se osvědčí modely vyrobené z umělé hmoty, do které nevsakuje zašpinění, a také z umělé kůže, které jsou rovněž méně poddajné na znečištění.

Židle, které v této místnosti spíše neposlouží, jsou zejména ty čalouněné s použitím látek. Taková varianta se vzhledem k jejich výjimečnému vzhledu, ale zároveň trochu menší praktičnosti, rozhodně více osvědčí v jiných místnostech, jako je obývací pokoj a jídelní židle.

Pohodlí není méně důležité, neboli optimální rozměry

I když v kuchyni nejčastěji jíme v rychlosti, židle v této místnosti musí být také pohodlné. Stojí tedy věnovat pozornost délce sedáku. Jaká je optimální? V souladu s pravidly ergonomie je nejlepší taková, kdy mimo obrys sedáku přečnívá 1/3 délky stehna.

Neopomenutelný význam má také výška sedáku, zde je nejlepší, aby to bylo od 45 do cca 50 cm od podlahy. Pohodlí ovlivňuje také stabilita, a proto také stojí za to, aby židle do kuchyně měly skutečně solidní a pevné nohy. Na štěstí výrobci věnují pozornost ergonomii, proto většina modelů dostupných na trhu taková kritéria splňuje.

Je zřejmé, že volba židli do takové místnosti, jako je kuchyně, může být skutečně zásadní. V tomto případě bychom rozhodně neměli předkládat estetický vzhled nad praktické funkce, může se totiž ukázat, že nepraktické a snadno se špinící židle budou v průběhu používání vyžadovat skutečně rychlou výměnu.

Židle do jídelny – široké možnosti uspořádání!

Kromě nejdůležitější funkce každé jídelny, tedy společného stolování, je třeba vzít v úvahu i skutečnost, že se jedná o místo pro společenská setkání. Proto by jídelna měla vypadat bezvadně. Abyste si mohli vybrat správné židle do jídelny, měli byste nejprve věnovat pozornost vzhledu místnosti, tj. jaké má barvy, jaký nábytek již byl zakoupen, jak vypadá stůl, jaký má tvar a z jakého materiálu je vyroben. Tyto prvky jsou nesmírně důležité, pokud chceme vytvořit ucelený design interiéru.

Některé z uvedených stylů jsou si ve skutečnosti velmi podobné (např. rustikální a vintage), jiné se od sebe více či méně liší (např. klasický a moderní). Dřevěné kuchyňské židle se dobře hodí do klasických stylů a stylů odkazujících na minulost, zatímco modely, kterým dominuje kov nebo plast, do moderních úprav. Ve druhém případě na židlích jen zřídka najdeme polštáře nebo měkké čalounění.

V některých kuchyních můžeme najít poměrně odvážné řešení v podobě použití různých židlí. V místnostech zařízených v rustikálním nebo vintage stylu se někdy setkáte s několika různými modely židlí, zatímco v moderním stylu najdete židle různých barev. Pokud jde o výběr barvy židlí, můžeme zvolit sedadla, která co nejlépe ladí s barvou stolu a vybavení kuchyně, nebo naopak. V druhém případě dosáhneme zajímavého efektu – židle budou výrazným doplňkem, který může dát kuchyni jedinečný charakter.