Podle průzkumu v práci surfujeme po internetu

Dub 10, 2012 | Peníze, Životní styl

Každý třetí zaměstnanec v pracovní době surfuje po internetu, stahuje filmy a přeposílá soubory pro své soukromé účely. Výsledky vyplynuly z letošního průzkumu společnosti SkyVera. Podle jejího ředitele Petra Jandy si zaměstnanci ani zaměstnavatelé neuvědomují, že za výměnu autorsky chráněných souborů jim hrozí právní a trestní postih, což může na několik měsíců zcela vyřadit firmu z provozu.

„Může se klidně stát, že policie na základě podnětu zabaví firmě veškerou výpočetní techniku jako důkazní materiál. Firma, která nebude mít půl roku přístup ke svým počítačům, může velmi rychle zkrachovat,“ upozorňuje na nebezpečí Petr Janda. Lidé si na firemních počítačích nebo ve firemních sítích stahují například filmy, protože doma mají pomalý internet. Velmi často si stahují také různé fotografie, videa a hudbu, která stejně jako filmy podléhají autorským právům. Tím se dopouštějí trestného činu a hrozí jim za to postihy.

 

USA: Pokuta zaměstnancům jaderné elektrárny

V určitých oblastech je práce s internetem a vyhledávání informací náplní práce. Je však rozdíl v tom, zda zaměstnanci používají internet pro pracovní účely, anebo v pracovní době pro účely soukromé. V americké jaderné elektrárně River Bend dostalo devět operátorů jaderného reaktoru pokutu za to, že vědomě porušili směrnici a bez dovolení surfovali během pracovní směny na internetu. Operátoři trávili čas na stránkách se zprávami, o sportu, rybaření a o výpočtu důchodů. „Tím, že zaměstnanci brouzdají po internetu, zanedbávají své pracovní povinnosti, což může vést ke zpomalení činnosti firmy," upozorňuje Petr Janda.

 

Foto: Pixmac.cz