Pitný režim v létě

Čvc 30, 2012 | Jídlo, Rodina, Životní styl

Tekutiny jsou pro život člověka nepostradatelné. A je velmi důležité, aby příjem a výdej tekutin byl v rovnováze. Důležité je, aby se každý z nás naučil pít pravidelně v malých dávkách, a to ještě před pocitem žízně. Denní příjem tekutin by měl být u starších dětí a dospělých 2 – 3 litry denně, u dětí do 30 kg o něco nižší. V letním období, při pobytu v horkém prostředí, při sportu a při námaze by měl příjem tekutin dosáhnout pěti litrů.

 

Co pít?

Nejzdravější je čistá pramenitá voda. Protože pocením se tělo zbavuje také minerálních látek, do pitného režimu zařazujeme také vodu minerální. Vhodné jsou i džusy, ty koncentrovanější nejlépe ředěné vodou. Do pitného režimu nepočítáme kávu, alkohol a silný čaj.

 

Děti a nápoje

Naučte své potomky pít čistou vodu, která není přeslazená a neobsahuje chemické látky. Můžete jim do vody vymačkat šťávu z citrónu, pomeranče nebo jiného ovoce. Dítě, které nenavyknete na přeslazené limonády, nemá s pitím vody problémy. Když nápoj podáváte v pěkném hrníčku nebo ho doplníte slámkou, jistě si váš potomek osvojí pravidelný pitný režim. Při hraní a dovádění ale občas dítě na pití zapomene, a proto je dobré mu nápoj občas nabídnout a nečekat, až si potomek sám o nápoj řekne.

Pozor bychom měli dát u dětí, které onemocní. Průjmová onemocnění a déletrvající zvracení zvyšuje riziko dehydratace. Proto takto nemocným dětem podávejte tekutiny třeba po lžičkách, ale stále.

 

Pitný režim a senioři

Senioři, především ženy, často ztrácejí pocit žízně a pijí nedostatečně. V takovém případě je zvlášť důležitá pravidelnost. Stačí vypít co 30 minut alespoň pár doušků vody. Dobré je zařadit do jídelníčku dostatek šťavnatého ovoce, čerstvé zeleniny, jogurtů a kysaných nápojů, které také doplňují tekutiny v našem těle.

 

Pitný režim na dovolené

Léto je časem dovolených a cestování. Často navštěvujeme cizí kraje, země a světadíly. I zde musíme dodržovat pitný režim. Co ale pít zde? V zemích s nižší úrovní hygieny bychom neměli pít vodu z kohoutku a ani si do nápojů nepřidávat led, který by mohl být kontaminován. Vhodnější jsou proto balené kupované vody.

 

Nedostatek tekutin se projevuje zvýšenou únavou a malátností. Zatímco přežití bez jídla se u člověka vyčísluje v řádech měsíců, nejdelší přežití bez vody se udává v řádech týdnů. Je to ale ovlivněno řadou faktorů. V horku a uzavřeném prostoru může např. dítě nebo starší nemocný člověk přežít bez tekutin jen pár hodin.

 

Foto: mojefoto.net