Vložka, tampon nebo kalíšek?

Srp 23, 2012 | Zajímavosti, Životní styl

Bonmoty, že podle televizních reklam to vypadá, jako by menstruace byla pro ženu nejštastnější doba v měsíci, jsou už tak otřepané, že je ani nebaví poslouchat. Dalo by se diskutovat o míře invence a vkusu při tvorbě spotů (jako u každé reklamy), ale bylo by naivní divit se jejich četnosti.

Když povážíme, kolik dní v životě trápí ženu menzes, recese „menstruačnímu“ průmyslu zřejmě nehrozí.  A kdo vyrábí, chce samozřejmě zboží dostat zákaznicím. Ostatně, co používáte vy, když máte „své dny“?

 

Menstruační vložka

Asi nejrozšířenější klasikou je menstruační vložka. Na své relativně krátké cestě historií zaznamenala opravdu revolučních změn. Od původních výrobků, což byly v podstatě gázové síťky plněné buničinou nebo vatou, dospěla do podoby opravdu spolehlivého a hygienického přípravku: menstruační vložky se vyrábějí v rozličných délkách, s různou schopností absorpce podle síly krvácení, dobře drží na spodním prádle (lepivé pásky a ochranná „křidélka“), jsou semipermeabilní (propouštějí dovnitř, ale ne ven), mohou být jemně parfémované, aby eliminovaly případný pach menstruační krve. Jejich nevýhodou je určitá cena (matky fertilního věku s dcerami by mohly vyprávět, jaký díl rodinného rozpočtu je třeba vyčlenit na menstruační vložky). Nejsou z nich nadšeni ani ekologové – použité vložky končí v komunálním odpadu a nejsou dobře rozložitelné. Proto se některé ekologicky citlivé ženy v poslední době uchylují k přepíratelným látkovým vložkám.

 

Menstruační tampon

Velkým převratem byly novodobé menstruační tampony zaváděné do pochvy. Výrobci zpočátku jako jejich nejlepší výhodu uváděli, že se s nimi dá i koupat. Zkušenostosti mnohých žen byly jiné, většinou nepříjemné. Ale i menstruační tampony jsou neustále zdokonalovány a jejich "těsnící" schopnosti jsou čím dál lepší. Někdy se v souvislosti s používáním menstruačních tamponů hovoří o nebezpečí toxického šoku. Někteří gynekologové jsou názoru, že se v jedná spíše o tradovaný mýtus. Toxický šok způsobený rozkladem krve v těle skutečně některé ženy postihl. Ale bylo to v dobách, kdy se vyráběly tampony s horšími vlastnostmi a tampon nebyl včas vyměně. Při zachování základních hygienických návyků (kam patří i včasná výměna tamponu) toxický šok nehrozí. Tampony nejsou doporučovány dospívajícím dívkám a mladým ženám, které ještě neměly pohlavní styk (jsou známy i případy destrukce panenské blány).

 

Menstruační kalíšek

Nejmladší hygienickou pomůckou jsou silikonové menstruační pohárky. Žena si kalíšek zavede do pochvy, kde přilne k jejím stěnám a zachycuje krev. Menstruační pohárek je třeba po několika hodinách vyjmout, vyprázdnit, omýt vodou a znovu zavést. Kromě jisté zručnosti je pro používání menstruačního kalíšku nutné hygienické zázemí se značnou mírou soukromí. Výhodou kalíšku je jeho ekologičnost a finanční návratnost. Používat ho můžete 10 let, takže se vám vložená investice velmi rychle vrátí. V zahraničí je trend používání menstruačních pohárků na vzestupu už 20 let, u nás se jedná o menstruační pomůcku relativně novou.

 

Foto: Mooncup