Svačina do školy

Zář 24, 2012 | Jídlo, Rodina, Životní styl

Svačina je důležitou součástí nejen dětského jídelníčku. Správně připravená svačina nám dodá energii, pomůže myslet, soustředit se a dokonce nás i osvěží. Ten, kdo svačinu zcela opomíjí, nebo ji nahrazuje pamlsky, si zahrává se svým zdravím.

Zákeřné na tom je, že následky takového nezodpovědného počínání můžete poznat až za několik let a jejich následná náprava nemusí být vždy reálná. Pravidelná svačina udělaná s láskou maminkou, je proto vždy nejlepší.

 

Jak by měla vypadat zdravá svačina?

Dobře, víme, že je svačina důležitá, ale jak by měla vypadat? Odborníci říkají, že by svačina měla představovat 15 – 20 % denního energetického příjmu. Mimo to by se měla skládat z určitých složek, a to těchto:

 • Z pečiva
 • Z mléčného výrobku
 • Ze zeleniny
 • Z ovoce

Vše by mělo být samozřejmě vyváženo a přetvořeno do chutné pestré svačiny. Správná dětská svačina se rozhodně neskládá z majonézových salátů, pomazánek, lupínků, sladkých pokrmů, sladkých a kolových nápojů, uzenin, jídel plných hořčice či kečupů, hamburgerů nebo hranolků. Vědci zjistili, že právě takové moderní svačiny stojí nejen za dětskou obezitou, ale vyvolávají i jiná závažná onemocnění jako jsou cukrovka prvního typu, zažívací potíže, imunologické potíže (alergii, akné, častou nemocnost), a také zkažený chrup.

 

Naše tipy na zdravou svačinku

 1. 1 krajíc chleba s plátkovým sýrem a plátky rajčat, jablko
 2. 200ml jogurtového nápoje s celozrnným pečivem, banán
 3. 1 bílý jogurt s ovocem a 40 gramy cereálií
 4. 1 müsli tyčinka, 1 jogurt a mandarinka
 5. Křehký chléb s Cottage a rajčetem
 6. 60g celozrnné bagety s Lučinou, okurkou, ledovým salátem a jablkem
 7. 1 graham s maďarskou pomazánkou (tvaroh smíchaný s mletou a čerstvou paprikou, natvrdo uvařeným vejcem, nastrouhaným eidamem a trochou jogurtu) a 1 hruška
 8. 1 jogurt, cereálie, jablko
 9. 1 kousek doma upečeného koláče, 1 kus ovoce
 10. Ovesná kaše s medem a ovocem
 11. 1 kus celozrnného pečiva s margarínem, vajíčkem natvrdo, kouskem papriky a s menším střapcem hroznového vína.
 12. 1 kus celozrnné bagety (60 gramů), margarín, kousky pečeného kuřete bez kůže, plátky rajčete, list kadeřavého salátu, posypaný trochou strouhaného tvrdého sýra, 1 bluma

 

Nezapomínejte na tekutiny!

Důležitou součástí svačiny je i pití. Pitný režim snižuje únavu a eliminuje bolest hlavy a poruchy soustředění i u malých dětí. Učení ve škole je náročné a vyčerpávající, takže dostatečný přísun tekutin je nezbytný. Do školy můžete ke svačině zabalit i 500 ml – 1 litrovou láhev (podle doby strávené ve škole). Vhodné nápoje pro děti jsou:

 • Neslazený čaj
 • 100% ovocná šťáva zředěná s vodou v poměru 1:1
 • Neslazená minerálka (ne však pravidelně, ideálně v horkých měsících anebo v den, kdy mají tělocvik)

 

Foto: Pixmac.cz