Ortorexie – aktuální hrozba

Lis 14, 2012 | Jídlo, Krása, Zajímavosti, Životní styl

Dnešní doba je často honbou za zdravým životním stylem. I v tom bychom ale měli znát míru. Někomu z touhy žít za každou cenu „zdravě“ často onemocní duše. Řeč je o nemoci zvané ortorexie.

Takto postižení lidé se nejdřív snaží vyhnout se např. obávaným „éčkům“. Poté zjišťují škodlivost i dalších složek potravy. Z jídelníčku vyřazují potraviny chemicky konzervované, ošetřované pesticidy, přibarvené, uměle hnojené, geneticky modifikované, tuky a cukry. Na povoleném seznamu pak zůstanou jen zcela přírodní bio potraviny. Nebezpečí ortorexie spočívá v tom, že postižené postupně vyřazuje z kolektivu a narušuje i jejich rodinné vztahy. Ortorektik tráví většinu svého času tím, že kontroluje to, co sní. Za pouhá drobná porušení jídelníčku se hrubě trestá. Tito lidé začínají trpět psychickými potížemi, mají problémy v práci, protože se nemohou stravovat v jídelnách, restauracích atd. a jako rodiče své nezdravé návyky přenášejí i na své děti. Výjimkou nejsou matky, které odmítnou stravování svých dětí v předškolních a školních zařízeních a samy nosí svému dítěti svou speciální stravu. Jsou až hysterické, když dítě sní někde něco jiného, z jejího pohledu škodlivého a nezdravého. Mají obavu, že tímto zhřešením bude dítě poškozeno.

Prvním krokem k uzdravení je, aby si nemocný nebo jeho blízcí uvědomili nebezpečnost těchto navenek „dobrých“ návyků a vyhledali pomoc. Mohou se obrátit na jednotky specializované péče pro poruchy příjmu potravy, nebo jakékoliv psychologické centrum. Léčba zde je mnohdy zdlouhavá, ale její efektivita poměrně vysoká. Ortorektika doslova vrací do života a navrací mu přátele.

Zdravě žít a stravovat se neznamená neustálou kontrolu. I zdravý jídelníček snese občas potraviny, které nepatří mezi nejzdravější, ale dávají stravě rozmanitost a pestrost. Takto uzdravený pacient nachází smysl života v něčem jiném, než v neustálé kontrole a přípravě jídla.

 

Foto: Pixmac.cz