Pokojové květiny potřebují i v zimě naši péči

Led 7, 2013 | Bydlení

Rostliny v bytě mají různé nároky na životní podmínky, především na světlo, teplotu a vlhkost vzduchu a na složení a vlhkost zeminy, v níž jsou pěstovány. Pocházejí přece z různých světadílů, zeměpisných šířek i nadmořských výšek. Jejich životní cyklus probíhá stejně, i když jsou třeba ozdobou našeho obýváku. Jak se starat o pokojové květiny v zimě?

 

 

 

Vláhy jen s mírou

V době topné sezóny nepotřebují pokojové rostliny více zalévat. I v zimě, kdy rostliny mají období vegetačního klidu, je třeba dodržovat správné režimy zálivek. Zahradníci hovoří o třech typech zálivek – malé, mírné nebo bohaté. Bohatou je v zimě třeba zcela vyloučit. Mírná znamená, že substrát by měl seshora trochu proschnout a kořeny by neměly nikdy stát ve vodě. To vyhovuje jen malému množství rostlin. Květiny v zimě bývají v zimě častokrát přelévané a v důsledku toho jim hynou konce kořínků. Pak rostlina nepřijímá vláhu a jakoby zasychá, ale ve skutečnosti strádá přebytkem vody. V této době ještě není vhodné ani přesazování květin, mohli bychom jim poškodit kořínky.

 

Teplo nebo chlad?

Také nároky na teplo mají jednotlivé druhy pokojových květin velmi rozdílné. Ve vytápěných místnostech s teplotou 18 až 20 stupňů Celsia se nejlépe daří rostlinám pocházejícím z přízemní vrstvy tropických pralesů. Protože je tam značně vlhký vzduch, je účelné pořídit do místnosti zvlhčovač vzduchu nebo umístit na tělesa ústředního topení účinné odpařovače. Předejdeme tak tomu, že rostliny v místnosti s teplým ale suchým vzduchem budou shazovat listy. Rostliny, v jejichž původní vlasti je v období odpočinku chladněji (rostliny z naší a středozemní oblasti, z jižní Afriky a Amerik), vyžadují přezimování při teplotě jen pět až osm stupňů Celsia.

 

Květy chtějí světlo

Pokud jde o nároky na světlo, platí zásada, že ho rostliny potřebují tím více, čím je v místnosti tepleji. Kvetoucí rostliny potřebují světla více než nekvetoucí. Proto je umísťujeme co nejblíže k oknu, nejlépe na okenní parapet, který je vhodné si pro tento účel rozšířit. Květiny pěstované pro ozdobné listy umísťujeme zpravidla dále od okna.

 

Náš tip

V zimě si čerstvých květin příliš neužijeme, a přitom nás potěší každá zeleň, která oživí byt. Ale můžeme si pomoci odnožemi pokojových květin ve váze. Nemají žádné velké nároky na péči, potěší oko a zároveň vytvoří sazeničky, které zjara vsadíme do kořenáčů. Vybereme si rostliny, které ve vodě snadno pouštějí kořínky, tvoří odnože a mají malé listy (begonie, břečťan, tradeskancie). Odstřihneme konce zdravých výhonků v délce 10 až 12 centimetrů. Do jakékoliv nádoby, která je neprůhledná a dost hluboká, nasypeme na dno vrstvu oblázků, v nichž se uchytí kořínky rostlin. Do vody přidáme kousek dřevěného uhlí, aby se »nekazila«. Naaranžujeme odnože v nádobě. Zatížíme každou z nich kamenem, aby držely tvar. Jednou týdně přilijeme vodu s rozpuštěným hnojivem (třetinu dávky).

 

Foto: Freerangestock.com