Astma, to není nemoc z nachlazení

Bře 1, 2013 | Rodina, Životní styl

„Dej mu šálku přes pusu, ať si nenachladí průdušky a nemá astma,“ radí babičky mladým matkám oblékajícím děťátko na zimní procházku. V tomto případě babičky tak docela pravdu nemají: průduškové astma nevznikne z toho, že se dítě „nadýchá“ studeného vzduchu. Kromě vlivu prostředí je astma podmíněno i geneticky. Ve většině případů se astma vyvine v důsledku nějaké alergie.

Jak vzniká astma?

Lékaři dělí průduškové astma na nealergické a alergické. Oba typy mají shodné příznaky, odlišují se jen příčinou vyvolání onemocnění.

  • Nealergické astma může být způsobeno vleklou infekcí dýchacího traktu (obstrukční bronchitidou), fyzickou námahou, vlivem některých léků, duševní námahou či jinými faktory.
  • U alergického astmatu reaguje průduškový systém na kontakt s vdechovanými alergeny, což může vyvolat prudkou reakci a záchvat dušnosti

Při záchvatu dýchají astmatici pouze 30 procenty kapacity svých plic. Záchvaty se dostavují obvykle nad ránem, ale není to pravidlo. Dostane-li se astmatik do prostředí s vysokou koncentrací „jeho“ alergenů, může ho záchvat přepadnout v kteroukoliv dobu.

 

Přibývá dětských astmatiků

Podle odborníků spěje v současné době stále víc dětí k astmatu. Přibližně u poloviny astmatiků je příčinou choroby alergie, zejména přecitlivělost na pyly, srst zvířat, potraviny či roztoče v domácím prachu. Výsledky testů například prokazují, že pylová alergie, která způsobuje zpočátku jen slzící oči a rýmu, se v průběhu let změnila u 30 procent pacientů v astma.

Včasné rozpoznání choroby a léčení je velmi důležité.  Jestliže člověk s astmatem navštěvuje odborného lékaře, má od něho předepsané přípravky pro použití při akutní astmatické příhodě. Je třeba, aby je astmatici vždy nosili při sobě. Jestliže astmatem trpí dítě navštěvující nějaké kolektivní zařízení, je nutné, aby o eventualitě astmatického záchvatu věděli učitelé a výchovní pracovníci a aby byli schopni účinně mu poskytnout první pomoc.

 

Tělocvik a pohyb nevadí

Někteří rodiče odhlašují své astmatické děti z hodin tělocviku a brání mu v pohybových aktivitách. To podle odborníků není správné. Naopak – pravidelným pohybem lze astma pozitivně ovlivnit. Astmatik může v podstatě dělat vše, pokud dodrží pravidla doporučená lékařem. Ideálními sporty jsou míčové hry, jízda na kole a plavání. Před sportováním je dobré se rozcvičit. Dvacetiminutová rozcvička pomůže astmatikovi připravit tělo až na tříhodinovou zátěž, kterou zvládne bez rizika záchvatu. Po tělesné námaze prospěje desetiminutová relaxace a uvolňující cviky, které tělo vrátí do normálu.

 

Víte, že…

… šálek silnější horké kávy s kofeinem pomůže v případě, že záchvat astmatika překvapí bez léků? Ostatně – káva se jako lék proti astmatu podávala i v době, kdy ještě nebyly vyvinuty speciální medikamenty. Účinnost metody je praxí ověřena, ale informace je zde podávána jen jako „babská“ rada.

 

Foto: Freerangestock.com