Plaváčkem od útlého dětství až do dospělosti

Kvě 29, 2013 | Rodina

A máme tu teplejší období roku. Jak ho dětem zpříjemnit? Děti milují vodu. Je to jejich přirozené prostředí, v kterém se vyvíjely i v těle své matky,  a proto právě plavání je vhodné od nejútlejšího věku dítěte.

 

 

 

Kdy začít?

Kojenecké kurzy plavání jsou určeny dětem od ukončeného druhého měsíce života. Bazény pro tyto kurzy jsou většinou čištěny ozónem a voda pro miminka teplejší. I bez toho, abyste chodili se svým potomkem na organizovaný kurz, můžete ale své dítko zasvětit do tohoto krásného sportu, hry, nebo spíše zábavy pro vás oba. Já sama jsem se svým synem navštěvovala bazén od jeho třetího měsíce života úplně sama, a to třikrát týdně. Pro plavání s malými dětmi je vhodné nalézt bazén s menší kapacitou a teplejší vodou.

 

Výhody i nevýhody organizovaného plavání

Při plavání v kurzech se maminky i děti setkávají se svými vrstevníky. Rodiče si mohou vyměnit zkušenosti s péčí o dítě, děti získají nové kamarády, kteří často přetrvávají i v následujících letech. Vznikají nová přátelství. Kurzy vedou odborníci, kteří vám pomohou s tím, jak s dítětem ve vodě zacházet. Organizované plavání je ale finančně náročnější a ne vždy je vrácen poplatek za kurz v případě, že dítě dlouhodobě onemocní.

Naopak samostatné plavání je celkově levnější a vy si můžete na bazén s dítětem zajít, když vám to vyhovuje. Odpadá tak buzení malých dětí, řešení situace, kdy dítě je jen lehce nachlazené. Jednoduše počkáte, až dítě bude stoprocentně zdravé, protože vám nehrozí finanční ztráta.

Asi bych poradila následující: Pokud jste vystrašený rodič, který se sám vody bojí, nejste sebevědomí v zacházení s dítětem ve vodě, volte raději organizovaný kurz. Pokud jste sportovně založení, máte např. dítě, které častěji stoná, a máte možnost docházet ve svém okolí na menší bazén s kvalitní vodou, můžete zkusit plavání s dítětem sami.

 

Co plavání a hrátky ve vodě přináší?

Mimo zábavy a aktivního zužitkování volného času přináší plavání také zdravotní klady. Děti jsou otužilejší, odolnější vůči nemocem. Zlepšuje se jejich koordinace. A pokud dítě plavání skutečně baví, může v něm pokračovat až do dospělosti. Možná, že právě z vašeho potomka roste budoucí olympionik.

 

Foto: Pixmac.cz