Bydlení na úvěr? Naprosto běžná věc!

Srp 22, 2013 | Peníze, Životní styl

Bydlet ve svém je snem snad každého člověka od jeho pubertálního věku. Zpočátku je hlavní motivací osamostatnění se od rodičů, takže mladí příliš neřeší, zda budou bydlet v pronajatém bytě. Hledají sami sebe, poznávají, jak by vlastně chtěli bydlet a peníze za podnájem neberou jako špatnou investici. Časem si ale každý rozumný člověk spočítá, že mnohem výhodnější je nemovitost vlastnit.

Ještě před několika desítkami let byla koupě bytu na hypotéku naprosto nemyslitelná. Češi si nedokázali představit, že by měli dvacet, třicet let platit splátky úvěru, tehdy se navíc úroky na úvěrech pohybovaly v neuvěřitelných výškách. Dnes jsou ale hypotéky natolik vstřícné a dostupné, že úvěr na bydlení využívají i milionáři. Pokud si totiž spočítají, jaký výnos mají na penězích uložených na spořících či kapitálových účtech a porovnají ho s úrokem na hypotéce, je jim jasné, že jedině vydělají. Odborníci proto doporučují vzít si úvěr na bydlení i v případě, že patříte mezi movité klienty. Nemůžete totiž prodělat.

 

Jaký úvěr zvolit?

Ilustrační foto ing. Josef NedělníkMožností, jak financovat svoje bydlení, je hned několik. Pokud víte, že si v horizontu pěti, šesti let budete chtít pořídit novou nemovitost, je dobré se na tuto situaci připravit a založit si stavební spoření. Naši zákonodárci sice pořád spekulují, jak ho pro klienty znevýhodnit, pořád se ale jedná o jednu z nejstabilnějších forem spoření, která nabízí jednoduchou a rychlou cestu k získání úvěru na bydlení. Prostě každý měsíc spoříte, peníze se vám úročí předem domluvenou úrokovou sazbou a na konci každého roku dostanete státní podporu. Podmínky budoucího úvěru si nezřídka domlouváte už při podpisu smlouvy o stavebním spoření, takže předem víte, za jakých podmínek úvěr na bydlení dostanete. Pokud se rozhodnete, že si byt nebo dům chcete koupit dřív, než máte nárok na standardní úvěr ze stavebního spoření, můžete čerpat tzv. překlenovací úvěr. Stavební spoření lze využívat i v případě, že se hodláte pustit například do rekonstrukce koupelny.

Druhou možností, jak se dostat k vlastní nemovitosti, jsou dnes tolik populární hypotéky. Ve chvíli, kdy najdete nemovitost, kterou chcete koupit, oslovíte banku s poptávkou po hypotečním úvěru. Banka posoudí vaši bonitu a podle ní se rozhodne, zda a v jaké výši vám peníze půjčí. I když se dnes úroky na hypotečních úvěrech pohybují někdy i pod hranicí úroků na úvěrech ze stavebního spoření, nemusí být vždy výhodné. Stačí se podívat na proběhlou finanční krizi, která vyšponovala úrokové sazby až k 6 %, u hypotéky navíc máte zafixován úrok jen na omezenou dobu a pak vás může čekat nemilé překvapení v podobě jeho nárůstu.

 

Foto: Pixmac.cz

Ilustrační foto: ing. Josef Nedělník