Tajemství salátové okurky

Srp 5, 2013 | Jídlo, Krása, Zajímavosti, Životní styl

S okurkou mě vždycky děsil děda, který si ji lepil na čelo, ne s vírou v krásnou svěží pleť, ale s touhou po úlevě od bolesti hlavy. Okurka je obdivuhodná zelenina, o níž se již zmiňují v legendě o Gilgamešovi. Okurky pěstoval národ Uru už před více než 5000 lety. Dnes je tento druh zeleniny čtvrtou nejpěstovanější na světě (po rajčatech, zelí a cibuli). I když, vskutku zeleninou? Vždyť okurka je také sestřenicí dýně a melounu.

Okurka je rostlinou z čeledi tykvovité, jenž k nám dorazila až z daleké Číny a Indie. Je známo, že se ve Francii okurka pěstovala již počátkem devátého století našeho letopočtu. Do Francie přitom dorazila z Říma. Do Anglie se pak okurka dostala až ve 14. století a v Americe ji znají od 16. století. 

 

Zázračná okurka

Okurka obsahuje z 95% vodu, kromě ní  pak ještě cukry, minerály, enzymy, stopové prvky a vitamíny. V okurce také naleznete antioxidanty, flavonoidy, lignany a triterpeny. Z vitamínů má okurka nejvíce vitamínu C, ale i obsah vitamínů K, B, D, E a beta karotenu je významný. Co se minerálů týče, je okurka nejvíce bohatá na hořčík, draslík a molybden. Všechny tyto látky (a ještě mnoho dalších) pozitivně působí na lidský organismus nejen z „vnitřní strany“, ale i z té „vnější“.

 

Léčebné účinky okurky

Je vědecky dokázáno, že pravidelná konzumace okurky pozitivně působí na kardiovaskulární systém, snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Okurka snižuje krevní tlak, hydratuje a pročišťuje trávicí systém, pozitivně působí na artritidu a dnu. Dále tato zelenina také zmírňuje pálení žáhy a ochraňuje organismus před rizikem vzniku úpalu. Vědci potvrdili, že okurka obsahuje látky, které mají protirakovinný účinek, působí preventivně proti vzniku rakoviny prostaty, prsu, dělohy a vaječníků. Okurka vás dokáže velice rychle vzpružit, osvěžit a hydratovat, je proto skvělá i jako limonáda. Látky z okurky vás zbaví špatného dechu i kocoviny. Pozitivně okurka působí i na zánět dásní a je velice efektivním pomocníkem při hubnutí.

 

Okurka není skvělá pouze k jídlu

Tato zelenina však patří k těm nejlevnějším, za to však nejefektivnějším kosmetickým prostředkům. Okurka spolu s kysanou smetanou představuje perfektní prostředek na vyčištění pleti. Okurka na pleť působí však nejenže očistně, ale i hydratačně, protizánětlivě a zabraňuje předčasnému stárnutí.  Velice účinná je i v případě unavených očí a zánětu spojivek. Extrakt z čerstvých okurek pak blahodárně působí na pružnost vlasů, a také podporuje jejich růst. Okurka vám také může pomoci s léčbou popálenin.

 

Foto: Pixmac.cz