Domácí diagnostika z jazyka

Čvn 27, 2014 | Rodina, Zajímavosti, Životní styl

Víte, že příznaky nesrovnalostí či přímo nemocí jdou i vidět, nejen cítit? Napadá vás, kde takové viditelné příznaky hledat? Která část našeho těla tvoří otevřenou knihu, z které stačí jen číst? A víte, jak z takových viditelných příznaků problémy svého těla vyčíst? Jednou z hovořících částí těla je jazyk. Pokud chcete vědět, jak z jazyka vyčíst zdravotní stav vašeho těla, tak čtěte dál.

Některé části našeho těla představují výkladní skříň, ve které si můžeme prohlédnout veškeré problémy, které trápí naše tělo. Jednou z takových otevřených knih je lidská pokožka, pleť nebo lidský jazyk. Odborníci dokážou ze vzhledu jazyka vyčíst mnoho, například cigarety, kofein, jídelníček a hlavně špatný zdravotní stav a neodhalené choroby. Chcete vědět, jak můžete z jazyka číst i vy?

Pleť si prohlížíte skoro každý den, spíše dvakrát denně, a to vždy při její očistě, stejně tak jako zuby. Jak často si však prohlížíte jazyk? Podívali jste se vůbec někdy na svůj jazyk? Vždyť stačí tak málo, a to vypláznout ho na sebe do zrcadla.

Jazyk bychom si jednou za čas prohlédnout měli, protože představuje červený koberec natažený ve vstupní bráně. Představíme-li si koberec a vstupní bránu, je samozřejmé, že více nečistot a bakterií ulpívá na koberci, po kterém chodíme, než na bráně, které se ani nedotkneme. Stejně tak je to s jazykem, který představuje onen koberec a naše ústa jsou metaforickou vstupní branou. Jak to, že ústa si prohlížíme často, ale jazyk téměř nikdy?

 

Barva, povlak a rýhování

Čeho bychom si při prohlížení jazyka měli všimnout? Pozor si dejte hlavně na barvu, povlak a rýhování jazyka. Předtím, než začneme svůj jazyk zkoumat, musíme vědět, co vlastně hledat a čím se nenechat vyplašit.

V první řadě bychom měli vědět, jak by náš jazyk měl vypadat za normálních okolností. Barva zdravého jazyka je narůžovělá. Ostatní odstíny a barvy představují odchylku od normálu. Například červený jazyk znamená nedokrvenost tkání či orgánů, tzv. ischemii, zamoření těla jedy, popřípadě horečku, zápal plic a infekční onemocnění. Namodralý jazyk může signalizovat srdečně cévní příhodu, ztráta barvy pak vyčerpanost či chudokrevnost.

Dalším příznakem je povlak na jazyku. Žlutý povlak předznamenává poruchu funkce žlučníku a bílý povlak špatnou činnost žaludečně-střevního traktu. Setkat se můžete i s černým povlakem, který značí další příznaky funkčních poruch orgánů trávicího traktu (žlučník, slinivka břišní atd.), popřípadě dehydrataci organismu.

V neposlední řadě jsou důležitým příznakem i povrch jazyka, například bradavičky, papily a vrásky. Bradavičky nacházející se na pravé straně jazyka signalizují poruchu funkce levé části jater a naopak. Mozkové příhody se projevují hlubokými prasklinami.

 

Foto: Freerangestock.com