Lhaní u dětí

Srp 11, 2014 | Rodina, Životní styl

Malé děti obvykle vnímají lež jako něco špatného, nepřijatelného. Předškolní děti bývají nesmírně pravdomluvné a upřímné. Přesto již v předškolním věku se setkáme u dětí s lhaním, mnohdy i patologickým lhářstvím. Co s tím? Jak postupovat? Je tento stav vůbec odstranitelný, nebo lze předpokládat, že z malého se stane velký lhář? Co vůbec děti vede ke lhaní?

V první řadě musíte rozlišit, proč vaše dítě lže. Dospělý člověk obvykle lže ze dvou příčin. Buď chce záměrnou lží odvrátit pozornost od své viny a zmírnit její důsledky, nebo jsou za jeho lhaním skryty pozitivní motivy. V takovém případě lžeme, abychom neranili city blízkých lidí a neublížili jim. U dětí k těmto druhům lži přibývá také bájná lež. Ta se objevuje u velmi malých dětí a je většinou neškodná. Není nutné se jí zabývat a léčit ji. Dítě si např. vysní neviditelného kamaráda, s kterým komunikuje. Pokud ale tato bájná lhavost přetrvává ještě zhruba v deseti letech věku dítěte, jedná se již o poruchu, kterou je třeba řešit s psychologem.

 

Jak řešit lhaní dětí?

Pokud dítě lže často ze zištných důvodů a aby svou vinu převedlo na druhé, nebo pokud dítě trpí bájnou lhavostí ve vyšším věku, měli byste řešit tento problém s psychologem. Ten odhalí příčinu lhaní a poradí vám, jak se lhaní u dítěte zbavit. Jedná se zpravidla o metodu trestů a odměn, kdy je dítě motivováno k pravdomluvnosti. Dítě by mělo být od útlého věku motivováno k pravdomluvnosti. Mělo by vědět, že i když se dopustí chyby, přizná-li se, budou následky mírnější, než v případě, že se snaží chybu zakrýt, nepřiznat a lže. V každém případě dítě pochvalte za to, že se přizná ke špatnému chování, a trest volte mírný, aby dítě motivoval, ale nevedl k pozdějšímu lhaní.

Žádnou lež nelze přehlížet. Vysvětlete dítěti, že pokud se bude dopouštět malých lží, nebudete mu poté věřit ani ve vážných věcech.

Základem výchovy musí být také vaše pravdomluvnost. Těžko lze očekávat od dítěte rodičů, kteří svému potomkovi lžou, že bude pravdomluvné. Dítě se učí pozorováním svého okolí. A proto i vy osobně se musíte zdržet lhaní ostatním. Pokud vás dítě přistihne, jak říkáte sousedce, že jste minulý týden, kdy se k vám chystala na návštěvu, nebyli doma a dítě ví, že jste neopustili domov, neočekávejte, že ze svého potomka vychováte pravdomluvného člověka.

Dítě chvalte, když se vám svěří i s nepříznivými zprávami. Snažte se navázat kamarádský vztah a nebuďte lhostejní k jeho problémům.

Každé dítě občas zalže. Ruku na srdce, i my dospělí občas lžeme. Důležité je, aby se dítě naučilo nést následky svého lhaní a uvědomilo si, že lhaní je pro ně vlastně nevýhodné.

 

Foto: Pixmac.cz