Přírodní odpuzovače klíšťat

Srp 3, 2016 | Krása, Radíme, Životní styl

Ať už posíláte děti na letní tábor uprostřed lesů, nebo se chystáte na jednodenní výlet do přírody, riziko, že se do vás nebo někoho z vašich blízkých zakousne klíště, by se nemělo podceňovat. Podle Státního zdravotního ústavu bylo v roce 2016 za sledované období leden – květen identifikováno čtyřnásobně více osob onemocněných encefalitidou, než v roce minulém.

Rozhodně se proto vyplatí dbát na prevenci, která vám může ušetřit spoustu trápení. Nemusí se však hned jednat o očkování. Existují nejrůznější babské rady, jak se klíšťatům bránit.

Rozmarýnový repelent

K přípravě potřebujete: 10 g listu rozmarýnu, půl litru destilované nebo převařené filtrované vody, 2 lžíce vinného (nebo i jiného) octa

Jak na to: přiveďte vodu k varu, následně odstavte, přidejte rozmarýn a louhujte tak dlouho, dokud voda nevychladne. Poté sceďte a přidejte ocet. Hotový repelent nalijte nejlépe do lahviček s rozprašovačem. Skladovat ho můžete v ledničce, kde vydrží až půl roku.

Vlaštovičníkový olej

K přípravě potřebujete: větší svazek vlaštovičníku, olej (jakýkoliv, který běžně používáte v kuchyni)

Jak na to: rostlinku omyjte studenou vodou, nastříhejte na menší kousky a uložte do zavařovací sklenice. Následně zalijte olejem, sklenici uzavřete a nechte stát na slunném místě nejlépe dva až tři týdny. Poté olej sceďte (vlaštovičník pořádně vymačkejte) a opět přelijte do uzavíratelné sklenice. Aplikujte mazáním na tělo. Uchovávejte v lednici.

Citrusový repelent

K přípravě potřebujete: několik oloupaných kousků citrusů dle požadovaného množství repelentu (pomeranče, citróny, limetky nebo i grapefruity)

Jak na to: příprava tohoto domácího repelentu je velmi jednoduchá. Do vařící vody přidejte oloupané a nakrájené citrusové plody, povařte asi jednu minutu. Poté plamen stáhněte na minimum a vařte asi hodinu. Následně sceďte a citrusový repelent přelejte do lahvičky s rozprašovačem.