Primitivo, dotek slunce z jihu Itálie

Pro 6, 2016 | Jídlo, Životní styl

S přicházejícími zimními měsíci spojenými se slavnostními příležitostmi jako je štědrovečerní večeře, případně celý advent, mohou být vína odrůdy Primitivo skvělou volbou, jak si zpříjemnit sváteční okamžiky.

Primitivo je odrůda červeného vína, která se převážně pěstuje v jižní části Itálie, v oblasti zvané Puglia. Pokud máte rádi opravdu hutná, sladce kořenitá vína, pak bude Primitivo určitě vaším favoritem. Podle názvu by se mohlo zdát, že jde o vína jednoduchá, hrubá, ale opak je pravdou. Původ slova je v latinském Primitivus, což znamená mladý, svěží, bujný. Není divu, tmavě modré hrozny této odrůdy bujaře dozrávají jako první.

V nabídce eshopů či vinoték je různých lahví této odrůdy celá řada a může být velmi těžké se v nich vyznat. Není proto na škodu to zkusit třeba u eshopu, který se na tuto odrůdu přímo specializuje, např. primitivo.vinozije.cz.

Ze základních vín této odrůdy doporučujeme I Muri Primitivo Puglia IGP z vinařství Vigneti del Salento s typickou ještěrkou ve znaku, krásným aroma po černých lesních plodech, kompotovaném ovoci a příjemnou, jemně nasládlou tříslovinou.

Pokud si chcete vychutnat skutečnou perlu, sáhněte do apelace Primitivo di Manduria (což je specifická geografická oblast, ze které je Primitivo nejlepší) například pro “Sessantanni” Primitivo di Manduria DOC. Označení sessantanni v češtině znamená 60 a jde o průměrné stáří keříků vinné révy, na kterých je toto víno pěstováno. Ty plodí velice málo hroznů, ale víno z nich je mimořádné kvality. Víno pochází z vinařství Cantine San Marzano.

Ať už si vyberete některý z našich tipů anebo sáhnete po jiné lahvi, s odrůdou Primitivo rozhodně neprohloupíte.