Jak si vytvořit finanční rezervu

Bře 29, 2018 | Peníze, Radíme

Připadá vám, že vyděláváte dost, ale stále se vám nedaří si našetřit, ať už cíleně – třeba na dovolenou, nové auto a tak dále – nebo jen tak, na horší časy? Nepropadejte chmurám, má to tak spousta lidí. Mít k dispozici našetřenou rezervu ve výši tří měsíčních platů, jak radívají finanční poradci, je skoro titánským, nesplnitelným úkolem. Přesto existují způsoby, jak na to a není to možná tak obtížné, jak to vypadá.

Šetřte po malých částkách

Šetřit se dá nejsnáze po malých částkách. Není od věci si třeba připravit nádobu (ideálně takovou, do které se nedostanete nijak snadno) a odkládat do ní kovové mince. Malé, stříbrné vynechte, odkládejte si jen ty větší, barevné. Stačí vám jen dvacet padesátikorun do měsíce, abyste na konci roku měli v pokladničce dvanáct tisíc. A to není vůbec špatné. A nejpodstatnější na tom je, že případnou “ztrátu” pravděpodobně v rozpočtu ani neucítíte. A taky ulehčíte peněžence a to se počítá.

Vytvoříte si virtuální pokladničku

Zajímavou možností je spoření, kdy si ve vašem internetovém bankovnictví nastavíte určitá procenta, která se vám budou odpočítávat z každé operace, kterou provedete (placení kartou, výběr, převody mezi účty) a ukládat na zvláštní účet. Vytvoříte si tak jakousi virtuální pokladničku. Pokud platby kartou nebo z účtu hojně využíváte, na konci měsíce se můžete skutečně divit, jaká částka se vám tam objeví.

Spořte pravidelně

Variantou, která vyžaduje více píle, je spoření na spořící účty, které v různé formě svým klientům zřizuje snad každá banka. Ty vyžadují totiž pravidelnost v odkládaní peněz a abyste dosáhli na některou z výhod tohoto spoření (například větší zhodnocení vámi vložených finančních prostředků), musíte často šetřit nějakou pevně danou částku. Výsledky jsou však velmi pozitivní a po čase peníze jako když najdete. Na rozdíl od výše uvedených se jedná spíše o cílené šetření, než jakési šetření “mimochodem” rozhodně se však vyplatí.

Mít určitou finanční rezervu je rozhodně důležité. Nikdy totiž nevíte, co se může stát…