Jak posílit sebevědomí?

Kvě 11, 2018 | Radíme

Trápí vás nízká sebedůvěra a nedovedete si prosadit svou? Máte pocit, že s vámi každý manipuluje? Pokud si nevěříte, existuje pár tipů, jak své sebevědomí posílit nebo na něm pracovat. Sebevědomí vyjadřuje postoj jedince k sobě samému, uvědomění si vlastních kvalit a hodnot.

1. Pochvala

Chvalte sami sebe i za věci, které vám připadají jako maličkosti. Pro druhé vůbec nemusí být takovou samozřejmostí. Zvládli jsme dnes víc aktivit, než jste plánovali? Jiní by třeba nezvládli během jednoho dne ani jednu z nich.

2. Silné stránky vaší osobnosti

Možná to zní jako klišé, ale zkuste si na papír napsat svoje kladné a záporné vlastnosti. Soustřeďte se zejména na své silné stránky a snažte si jich vybavit minimálně pět. Nemusí to být nutně něco velkého a objevného. Umíte například dobře naslouchat druhým? To je skvělá vlastnost, málokdo to dokáže!

3. Zamyslete se nad kritikou

Pokud vás někdo kritizuje nebo podceňuje je jasné, že to zamrzí a člověk o tom následně přemýšlí, ať chce nebo ne. Zamýšlet se nad tím je naprosto v pořádku, zkuste se ale k jakékoli kritice postavit objektivně. Jako kdyby nebyla mířena na vás. Zkuste popřemýšlet o řešení nebo případně o tom, jak na kritiku či výtku příště zareagujete. Neberte to tak, že každá připomínka je nutně absolutně pravdivá. Důležité také je, od koho přichází. Kritizuje vás kolega za to, že jste příliš pomalí? Schválně, kolik práce stihl ve stejném čase on!

4. Nastudujte si informace

Zkuste si vyhledat literaturu či online kurzy zaměřenou na tuto problematiku. Doporučujeme například  knihu Čtyři dohody od Dona Miguela Ruize či Jak budovat a posílit sebedůvěru od Jána Praška.

5. Jednejte sami za sebe

Nenechte sebou manipulovat. Není to sice zrovna jednoduché, ale naučte se říkat „ne“, pokud to tak cítíte. Neposlouchejte jen rady okolí, zamyslete se nad tím, co vy sami opravdu chcete.

6. Stanovte si cíle

Najděte si věci, na které se budete těšit. Ať už to bude pejsek, procházka, večeře s přáteli nebo hodina ve fitness. Stanovte si krátkodobé, ale i dlouhodobější cíle a pracujte na jejich naplnění. Například do roka se zapíšu na kurz tvůrčího psaní a podobně.

7. Přijměte sami sebe

Mějte se rádi, přijměte se takoví, jací jste. Jakkoli to zní směšně, každé ráno se na sebe usmějte do zrcadla, řekněte si, jak vám to sluší. Večer se pochvalte za to, co jste dokázali. Pokud vás něco přes den vyvedlo z míry, zkuste se z toho vypsat. Založte si deník nebo soubor v počítači a „vypište“ se ze svých zážitků. Je to skvělý způsob sebereflexe.