Pět řešení, jak se chovat ke svému dítěti po rozvodu

Čvn 5, 2018 | Radíme, Rodina

Vše začalo jako idylická rodina. Společné bydlení, poté přišlo první dítě a najednou se něco pokazilo a i přes všechny vaše snahy, situace nešly vrátit do normálních kolejí? Bohužel, takové situace jsou čím dál častější. Ale i přesto, že jsou tyto potíže poměrně časté, se jako otec samoživitel bojíte, jak vaše dítě bude soužití pouze s jedním z rodičů zvládat? Ovšem, rozvod je stresující pro každého a mnoho dětí v období rozvodu i po, projeví zvýšené potíže s chováním. Každá situace se dá zvládnout a každý problém má své individuální řešení. Zjistěte, několik pravidel pro úspěšné budování vztahu s dítětem po rozvodu.

Ukažte lásku

Jedno z nejdůležitějších pravidel je, ukázat vašemu dítěti co nejvíce lásky a být tu vždy pro něj, ať se děje co se děje. Tím myslíme, i když jsou slova vašeho dítěte negativně mířená proti vám. Prvních pár týdnů bude složitých, ale je důležité si uvědomit, že pocity vašeho dítěte pro vás mohou být bolestivé, ale bez ohledu na tuto situaci, ukažte lásku svému dítěti jednáním i slovy.

Sebeúcta dítěte

Někdy si děti dávají za vinu rozvod rodičů. Myslí si, že existuje nějaká jejich vina, která způsobila, že se rodiče rozvádějí. Ale pozor! Děti nemusí tyto myšlenky vyjádřit slovy. Sledujte jeho chování a ptejte se. Pokud si něčeho všímáte, měli byste s dítětem neustále komunikovat, působit klidně, chválit jej a v neposlední řadě dítě ve všem podpořit.

Ukazujte zájem

Ukažte dítěti, že jevíte zájem o jeho život. Ptejte se jej, jak se cítí, co kamarádi ve škole. Pokud je dítě starší, můžete taky projevit zájem o jeho lásku. Tento typ otázek může rozzlobenost a smutek dítěte odvrátit. Nejdůležitější je, aby váš nový život nezpůsobil nezájem o potřeby vašeho dítěte. Nenavazujte nové kontakty, pokud si nejste jistí, že je vaše dítě vyrovnané s rozvodem. Mějte na paměti, že žádný vztah není stejně důležitý, jako vztah, který je mezi vámi a dítětem.

Žádné pomluvy

Každé dítě je složené ze dvou rodičů, proto se vyvarujte špatných slov o druhém rodiči, i když jste naštvaný. Tyto situace děti špatně snášejí a může se stát, že dítě k vám ztratí důvěru a přestane komunikovat. Děti za každou cenu potřebují mít pocit, že oba rodiče jsou stejně cenní.

Nezapomínejte na pravidla

I když jste kvůli této nepříjemné situaci polevili ve svých rodičovských pravidlech, co nejdříve se snažte pravidla vrátit na starou kolej, nebo jej upravte a nastavte nové. Je možné, že zjistíte, že v některých směrech musíte být přísnější a v ostatních zase povolit. Jako otec samoživitel můžete povolit pozdější spánek pro dítě, ale pozor, povolení pozdějšího spánku by mělo být jen o víkendu. Přísnější byste měli být například v uklízení dětského pokoje. Dbejte na to, aby vaše dítě mělo každý den uklizený pokoj.