Co se s naším tělem děje během spánku?

Zář 3, 2020 | Radíme

Večer se zachumláme do nadýchaných voňavých peřin a ráno se budíme odpočatí, spokojení a plní síly. To je ideální varianta, kdy naše tělo během dostatečně dlouhého spánku prochází intenzivní regenerací. Zdravý spánek není jen vyplněním času mezi večerem a ránem. Je to skutečný terapeutický proces.

5 stádií spánku

Zdravý člověk by měl během noci projít pěti spánkovými cykly. Každý cyklus trvá v průměru 90 minut a tvoří jej 5 spánkových stádií.

→První stádium trvá asi 15 až 20 minut. V této fázi se člověk velmi snadno vzbudí. Může mít dokonce pocit, že snad ani nespal. V dalších stádiích se spánek prohlubuje.

→Druhé stádium je charakteristické zpomalením srdečního tepu, poklesem krevního tlaku a tělesné teploty. Z této fáze se ještě necháte poměrně lehce vytrhnout. Stačí, když vás někdo osloví.

→Hluboký regenerační spánek přichází se třetím a čtvrtým stádiem. K vašemu případnému probuzení zde bude případný narušitel potřebovat velmi silný podnět.

→Páté stádium přichází zhruba po hodině spánku. Provází jej rychlé oční pohyby a zvýšená mozková aktivita. REM (Rapid Eye Movement) fáze je dobou, kdy dochází také k psychické regeneraci a k rekapitulaci obsahu paměti.

Když se spánek nedaří

Usnout jako miminko a spát nepřetržitě 7,5 hodiny. Tento scénář však dnes už zdaleka není jednoduše dosažitelný pro každého. Do procesu spánku mohou vstupovat různé rušivé faktory. Mohou být vnější. Třeba moderní technologie a obrazovky s modrým světlem, práce na směny a nepravidelné usínání. Mohou být také vnitřní, vycházející přímo ze stavu naší psychiky. Každodenní stres a starosti ovlivňují samotný spánek i schopnost usínání.

Kvalitu spánku zhoršují také léky na spaní. Ne, opravdu jsme se nespletli. Je to tak. Navíc o jejich případném pozitivním účinku ve smyslu výrazného prodloužení doby odpočinku také nemůže být řeč. Četné studie prokázaly, že léky na spaní prodlužují délku spánku o pouhých 30 minut.

Chcete zase klidně spát?

V tom případě zapomeňte na léky a řešte přímo příčinu problému se spánkem. Nemusíte nikam docházet. Online program přijde za vámi domů. Byl vyvinut na základě dlouholetých praktických psychoterapeutických zkušeností hypnoterapeuta Libora Činky. Nabídne například sadu MP3 nahrávek pro snadné usínání, tipy a doporučení pro nedostatek spánku, podporu komunity a mnohem více. Přivítejte dokonalý spánek a dejte navždy sbohem bezesným nocím.